6. redna seja

Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide

3. 4. 2019

Transkript seje

Vojko Starović

Dobro jutro! Vse članice in člane odbora, vabljene ter ostale prisotne lepo pozdravljam!

Pričenjam 6. sejo Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide.

Na seji kot nadomestni člani in članice odbora s pooblastili sodelujejo Matjaž Nemec namesto Soniboja Knežaka, nadalje Boris Doblekarja namesto Jožefa Lenarta in Bojan Podkrajšek namesto Marijana Pojbiča.

Opravičil ni bilo.

Ker v poslovniškem roku nisem prejel predlogov za spremembo dnevnega reda ugotavljam, da je določen dnevni red seje, kot ste ga prejeli s sklicem.

Dnevni red: Predlog zakona o spremembi zakona o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji, skrajšani postopek; Razno.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG ZAKONA O SPREMEMBI ZAKONA O PRAZNIKIH IN DELA PROSTIH DNEVIH V REPUBLIKI SLOVENIJI, SKRAJŠANI POSTOPEK.

Gradivo predlog zakona, mnenje Zakonodajno-pravne službe, mnenje Vlade in mnenje Komisije Državnega sveta za socialno varstvo, delo, zdravstvo, invalide je objavljeno na spletnih straneh Državnega zbora. Vabljeni: Matjaž Nemec v omenu predlagateljev, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Zakonodajno-pravna služba in Državni svet. Kolegij predsednika Državnega zbora je na seji, 27. seji, dne 1. 3. 2019 sklenil, da se predlog zakona obravnava po skrajšanem postopku. Odbor bo predlog zakona obravnaval na podlagi 126. in 142. člena Poslovnika. K predlogu ni bilo vloženih amandmajev.

Pričenjam drugo obravnavo predloga zakona, o kateri bomo opravili razpravo z glasovanjem o posameznih členih predloga zakona.

Želi v imenu predlagateljev Matjaž Nemec? Izvolite.

Matjaž Nemec

Hvala lepa. Spoštovani! Dober dan kolegice, kolegi. Ni prvič, da imamo ta zakon pred seboj. Prvič se je zgodilo v prejšnjem mandatu, ki je, žal, zaradi skrajšanega poteka mandata potem ta zakon ni prišel na obravnavo na plenarko. Torej, naj čisto na kratko obrazložim, kako in kaj so zadeve potekale v prejšnjem mandatu, ki ima seveda vpliv tudi na sedanji. Gre za to, da se v ničemer vsebina ni spreminjala, predlog zakona tistega, ki je bil predlagan v prejšnjem mandatu. Torej, 24. 1., naj hitro orišem, se je takrat pod pokroviteljstvom takratnega predsednika državnega zobra, dr. Milana Brgleza, sestala skupina eminentnih zgodovinarjev. Naj omenim samo nekatera: dr. Branko Marušič, dr. Nevenka Troha, dr. Kaja Širok, dr. Bojan Godeša in mnogi drugi, kjer smo zaključili večletno razpravo o primernosti preimenovanja tega zakona. Namreč v zgodovinskem spominu Primorce v je vselej zapisano in tudi v uporabi, v ljudskem izročilu, ob obeleževanju tega praznika, priključite primorske k matični domovini, ne pa vrnitev primorske k matični domovini. Gre za spremembo samo te dikcije in oplemenitenja z obrazložitvijo zgodovinskih dejstev, ki so jo predlagali eminentni zgodovinarji. Ne gre za, ta pobuda ne prihaja s strani politike, ampak prihaja s strani predvsem Primorcev, nekaterih pomembnih veteranskih organizacij. Naj omenim samo eno, Zveza združenja borcev in mnoge druge, vse prihajajo s Primorske. Torej po več letih prizadevanja in s hvaležnostjo, da je leta 2005 bil sprejet ta zakon, se ga želi udejanjiti na način, kot je v veljavi, kot ga Primorci uporabljamo, ob predvsem tistem kar nas dela Primorce, ko prepevamo pesen Vstajenje primorske, in ko se spominjamo tega praznika, kljub temu, da zgodovinska dejstva pišejo o tem, da je skoraj ena tretjina Primorcev ostala v sosednji državi, danes državi, ki je tudi del Evropske unije, se s Primorci spominjamo teh tragičnih let, prvega boja antifašizma na Evropski celini in seveda vse kar je privedlo v prejšnjem stoletju tudi do končne sprave, tovarištva, prijateljstva, mednarodni, torej gre za dejanje predvsem preimenovanje, predvsem zgodovinsko ne pa pravno, torej tako kot je po ljudskem izročilu.

Spoštovani predsednik! Jaz bom s tem tudi zaključil, sem pripravljen odgovarjati na kakršnakoli vprašanja in se vključiti v razpravo. Mislim, da je v utemeljitvi in te naj bi bil, zelo / nerazumljivo/ opisana so zgodovinska dejstva praktično v zadnjih 150. letih, ko se govori o zedinjeni Sloveniji naprej. Torej želeli bi, da tudi politika podpre tisto kar je ljudska volja, kar so že desetletna prizadevanja, poudarjam, s hvaležnostjo, da imajo tako Prekmurci kot Primorci svoj zakon in seveda tudi, da se spominjamo Rudolfa Maistra. Torej gre za neko nadgradnjo že obstoječega zakona. Torej, gre za predvsem namero, da predstavimo zakon tako kot ga želijo ljudje in po meri Primorcev.

Hvala lepa gospod predsednik.

Vojko Starović

Hvala lepa za dodatna pojasnila.

Želi besedo Zakonodajno-pravna služba? Nataša Voršič.

Izvolite.

Nataša Voršič

Hvala lepa za besedo, gospod predsednik.

Z vidika vloge Zakonodajno-pravne službe bi samo predstavila pisno mnenje. Zakonodajno-pravne službe ali predlog zakona proučila in nanj nima pripomb.

Hvala.

Vojko Starović

Hvala lepa za pojasnila.

V imenu Vlade, Tilen Božič.

Izvolite.

Tilen Božič

Hvala za besedo, spoštovane poslanke in poslanci.

Bi zelo na kratko povzel mnenje Vlade. Vlada v svojem mnenju ugotavlja, da predlagana sprememba pomeni terminološko preimenovanje praznika, 15. september, vrnitev primorske k matični domovini v priključitev primorske k matični domovini, kar tudi sledi tako tradiciji njegovega praznovanja kot tudi zgodovinskim obrazložitvam. Vlada se pri tem ni spuščala v oceno kakšne zgodovinske utemeljenosti tega predloga. Upoštevaje dejstvo, da mora ureditev praznikov ustrezati dejanskemu odnosu državljanov do določenih datumov, ki jim je potrebno dati posebno obeležje, Vlada Republike Slovenije predlagane spremembe ureditve praznikov in dela prostih dni v Republiki Sloveniji podpira.

Hvala.

Vojko Starović

Hvala. Želi besedo predstavnik Državnega sveta? Izvolite, Tomaž Horvat.

Tomaž Horvat

Hvala za besedo. Lep pozdrav tudi v mojem imenu in v imenu Državnega sveta.

Komisija za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide je predlog zakona obravnavala na svoji 17. seji, 28. marca. Komisija ugotavlja, da se s predlogom zakona ne predlagana novega praznika, ampak želi obstoječi praznik, vrnitev Primorske k matični domovini, na podlagi določenih zgodovinskih dejstev poimenovati tako kot predlagatelji ocenjujejo, da je terminološko bolj ustrezno kot 15. september priključitev Primorske matični domovini. Komisija dodatno ugotavlja, da je predlog zakona z enako vsebino podprla že v preteklem mandatu Državnega zbora, a zaradi predčasnega zaključka prejšnjega mandata navedeni predlog zakona ni doživel epiloga. Aktualni predlog zakona je komisija podprla brez razprave. Hvala lepa.

Vojko Starović

Hvala lepa. Obveščam vas, da je med nami tudi Eva Irgl namesto Jelke Godec. Pozdravljena!

Predlagam, da obravnavo opravimo na način, da razpravljamo o obeh členih skupaj. Po razpravi pa še glasujemo o obeh členih skupaj, tretja alineja prvega odstavka 128. člena. Ali kdo temu nasprotuje? Če ne, ugotavljam, da nihče.

V skladu s 126. členom Poslovnika prehajamo na razpravo o 1. in 2. členu predloga zakona.

Želi kdo razpravljati? Zmago Jelinčič, beseda je vaša.

Zmago Jelinčič Plemeniti

Hvala lepa, gospod predsednik. Jaz in Primorci, tisti, ki so se borili za svobodo Primorske jemljemo ta zakon kot izdajo. Zelo smo presenečeni, da Vlada podpira ta zakon, kar kaže, da ji je vseeno za Primorsko, da ji je vseeno za Primorsko, da ji je vseeno za to deželo. Žal mi je pa, da tudi Državni svet to podpira.

Moj stric Zorko Jelinčič je bil ustanovitelj Tigra. Zato mi ne pljuvati v obraz s spremembami dikcije, kot pravi gospod Nemec. Ne gre za spremembo dikcije, gre za spremembo zgodovinskega stališča. Vrnitev je nekaj drugega, kot, kako že pravi gospod Nemec, priključitev. Priključitev se je zgodila leta 1938, ko je Hitler priključil Avstrijo k Nemčiji, to je tako imenovani Anschluss. To je priključitev. Zato je Avstrija po koncu II. svetove vojne lahko šla nazaj v svoje okvire in na svojo pozicijo. Če bomo mi v ta zakon dali besedico »priključitev«, bo najbolj srečen gospod Tajani in Italijani na oni strani, tako da se jaz celo sprašujem, če ni tukaj zadaj kakšen »kšeft« z Lahi na oni strani, ki hočejo nazaj Rapalsko mejo in jim bo beseda »priključitev« krasno prišla prav. Kajti, čez določen čas bodo rekli, aha, poglejte, Slovenci sami priznavate, da ste Primorsko priključili, ne pa da smo jo vrnili v okvir matične domovine. Primorska je bila dežela v okviru Avstro-Ogrske monarhije. Ta dežela je imela status države. In ta status je po I. svetovni vojni samo potihnil, ni izginil in ni zamrl. Kajti, leta 1920 so po Rapalski pogodbi ta del dobili Italijani. Zavedati se je treba, da tudi v času II. svetovne vojne so NDH Hrvaška je podpisala sporazum o mejah med Italijo in med NDH na meji dežele Primorske. V letu 1943, ko je prišlo do kapitulacije Italije, Nemci niso Primorske dodelili NDH, kakor lažejo Hrvatje danes in kakor jim naša vlada prikimava, ker je butasta in ne ve nič o zgodovini in ji je vseeno za slovenski narod, takrat so Nemci iz te pokrajine naredili enoto Adriatische küstenland. Skratka, nihče od okupatorjev ni spreminjal tega kar hoče zdaj naš veliki poslanec gospod Nemec, ki pravzaprav pred volitvami hoče nabirati preferenčne glasove in nič drugega. Ampak nabiranje preferenčnih glasov na takih dejstvih je svinjarija, je izdaja.

Pravite, da je zveza borcev podprla. Ne mi govoriti o zvezi borcev. Koliko borcev pa je v tej zvezi borcev? Morda so še trije živi, ampak tisti niso v tej zvezi borcev zato, ker to ni več zveza partizanov in tistih, ki so se borili za domovino, ampak je zveza nekih sinčkov, nečakov, vnukov, ne vem koga vsega, tistih ki so ponavadi ustanavljali organizacije, ne pa, ki so se borili. In zato še enkrat, jaz gledam na to kot izdajo in kot izdajo gleda tudi slovenska nacionalna stranka. Jaz razumem, da SD je pravzaprav naslednica tiste partije, ki je govorila, proleterci vseh držav, združimo se. In tiste organizacije, ki je bila internacionalna, to se pravi, ni poznala meja in ni hotela imeti meja. Zavedam se tudi tega, da v letu 1954 sta se Tisto pa Togliatti v Beogradu dogovarjala o teh zadevah, zato smo tudi izgubili Trst in izgubili smo Gorico, zdaj bi pa gospod Nemec hotel, da izgubimo še celotno primorsko, kajti vedite, Italijani so dobri pravniki, pri nas pa pravnikov sploh nimamo. Imamo v Ljubljani neko univerzo dr. Edvarda Kardelja, ki uči bedastoče, ki ne pozna zgodovine, ki noče poznati zgodovine slovenskega naroda, ki niti ne ve kaj je bilo pred letom 1991. Prekleto žalostno. Gospod Nemec je govoril o zedinjeni Sloveniji, pa sploh ne ve kaj je bila zedinjena Slovenija. Zedinjena Slovenija je bila proklamirana v Ljubljani, v deželnem zboru Dežele kranjske, pa so zopet slovenski politikanti to odrinili in nas stlačili notri v balkanski kotel. Zdaj nas hočejo dati pa še, razdeliti na dele in naslednjič lahko računamo, da bodo še Avstrijcem kaj dali pa še Madžarom, kar bo ostalo pa kar Hrvatom. Tendence so take v slovenski Vladi in v nekaterih političnih strankah v parlamentu. Mene boli, da SD predlaga kaj takega. Ne bi pričakoval. Sploh ne vem, da bi lahko pričakoval od katerekoli stranke v slovenskem parlamentu kaj takega. In če bi Slovenija imela pameten Kazenski zakonik, kot ga nima, bi imela notri tudi člene o izdaji in o veleizdaji. Celo Hrvaška ima to, kajti v tem primeru bi moral človek odgovarjati za veleizdajo, kajti to je uničevanje teritorialne integritete lastne domovine. Pa še poznavanje zgodovine prej, ko je gospod Nemec govoril, pa je mešal Prekmurce pa Maistra, pa neke prekmurske praznike pa z Maistrom. Lepo vas prosim, dajte si, vzemite kakšno zgodovinsko knjigo, pa ne teh sedanjih, ki se jih učijo v osnovnih šolah pa v srednjih šolah, pa na fakultetah, ko je vse prirejeno in po politični dikciji narejeno, tako da nekomu ustreza. Zagotovo pa to ne ustreza dejanskemu stanju in dejanski resnici, ki tukaj je.

Ljudska volja. Kakšna ljudska volja. Kakšna ljudska volja. Lepo vas prosim, če ima nekdo samo 600 besed, besednega zaklada, pač ne more biti tisti, ki bo govoril o ljudski volji. Pri takih zadevah je treba biti eksakten in točen in terminološko razumeti o čem govorimo. Ne pa kar na pamet tukaj nekaj. Saj je vseeno, priključitev ali pa vrnitev. Če nekaj priključiš, lahko nekdo zahteva nazaj in Italijani kot dobri pravniki, kot sem že prej omenil, bodo to zahtevali nazaj, tako kot pri naših radijskih postajah, ko bodo morale zdaj plačevati Italijanom zaradi bedastoče slovenske Vlade, zaradi neustreznih organizacij, zaradi neustreznih ljudi na določenih položajih, ki se jih potem tudi zamenja ne, ampak ostajajo tam kjer so, zato ker so ugodni, ker so poslušni, ker jim je vseeno, kar se dogaja, samo da imajo polno rit, da dobijo plačo vsak mesec, potem pa naj gre vse k hudiču. In tukaj smo na istem stališču, na istem stališču in sramotno je to, kar se dogaja. Sramotno je, da sploh kdo lahko vloži tak zakon. Govori se o želji nekoga. S čim pa so utemeljene te želje? Z zgodovinsko resnico zagotovo ne. Tukaj noter ni resnice, tukaj je izdaja in pravi borci se v grobu obračajo ob tem predlogu. Tudi moj stric, Zorko Jelinčič, ki je bil ustanovitelj Tigra. Boril se je za to, tudi za to, da imamo danes. Najprej tisto po 2. svetovni vojni in zdaj. V bivši Jugoslaviji, gospod Nemec, bi bili vi ob takem zakonu odpeljani in bi dobili 2 do 3 leta. Tako, in prav bi bilo to, prav bi bilo to, kajti take zakone dajat tukaj noter, je grozljivo. Grozljivo. Izdajstvo in svinjarija.

Jaz ne vem, kaj naj bi še povedal? Ali bomo potem, ne vem. Kmalu bo potem Primorska italijanska, kmalu, zelo zvito se dela, zelo zvito in jaz se bojim, da če bo to sprejeto, kakor kaže pa bo, kajti koalicija je, koaliciji je vseeno za Slovenijo, koaliciji Slovenija dol visi, koalicija razmišlja o svojih bonitetah, da se bo »fajn« imela, da bo Evropi lezla v rit, Evropa se bo pa smejala, Evropa bo podprla Italijo, zato ker Evropska unija ne podpira resnice. Evropska unija je gnojišče, gnojišče lopovov, tatov, pedofilov, pijancev in podobnega. To je to.

In ta združba, bruseljska, bo zagotovo podprla Italijane in jim bo dala prav. Seveda bodo pa na naši strani nekateri tisti, ki bodo pač to podprli, bodo seveda nagrajeni, čez čas. Vprašal ne bo noben, od kod komu kaj in še Hrvatje bodo ploskali, še Hrvatje bodo ploskal. Mi bomo pa zmeraj manjši. Dve tretjini slovenskega ozemlja smo že izgubil, izgubil zaradi ljubljanske »posranosti«, zaradi ljubljanskih politikov ali pa zaradi tistih, ki so se v Ljubljano pripeljali od zunaj in so pozabili, od kod so prišli in zastopajo interese kapitala ali pa kakšnih žepov ali pa kakšnih požrešnih ust, ne pa svoje domovine.

Italijani pripravljajo zadeve. Vedeti je treba, da Italijani vsake 4 leta volijo župane obmejnih oziroma obmorskih mest na naši strani. Vsake 4 leta se voli župan Zadra, se voli župan Splita, se voli župan Pirana, se voli župan Kopra. Formalno, vendar oni pravijo, da vlečejo nit - da vlečejo zgodovinsko nit in državnostno nit. Mi tega nimamo. Mi bomo prerezali in bomo rekli, ja, seveda, mi smo Primorsko priključil, zato ker smo zmagali v vojni, pa še to ni res, kajti Italijani so bili tako zviti, da so leta 1943 prestopili na stran zaveznikov, to se pravi, tudi ta argument odpade in bodo rekli, bomo pa zdaj vzeli to nazaj, bomo vzeli nazaj, ker ne damo našega. V italijanskih šolah je še zmeraj meja med Italijo in ostalim delom, kakor oni pravijo, balkanskega sveta - Rapalska meja.

Govorijo o Rapalski meji! Ali je kdo iz naše Vlade protestiral? Ali je katerikoli predsednik Vlade ali pa predsednik države od leta 1991 naprej rekel kaj o tem? Nobeden nič! Zaradi neznanja, ignorance, »bedastoče« in pa, »ritolizništva«. Ker če bo Bruselj kaj rekel, »uuu« bomo takoj kimali. Napake se delajo na vsakem koraku. Znanja iz internacionalnega prava ni. Poznavanja zgodovine Slovenije ni. Potem pa še take poteze. To, ne da bi ljudski glas, ljudska volja to podpirala. Ljudska volja bi morala iti na cesto, pa zmetat ven vse tiste poslance, ki to zagovarjajo, pa odvzeti mandate takim ljudem, ki lastno domovino izdajajo. Pa kje živimo? Kje živimo, »madona«? Slovenija je izgubila svojo zedinjeno Slovenijo leta 1918, ko smo se združili s Srbijo v Jugoslavijo. Hrvatov ni bilo, da ne bi kdo mislil. Hrvatje so bili integralni nedeljivi del Ogrske kraljevine in so bili vojni plen Kraljevine Srbije. Slovenski politiki, ljubljanski, so dali Hrvatom neko, državniški podstat, na slovenskih osnovah, ker so naše narodne svete porinili v Zagreb, zato ker je treba v rit lesti Hrvatom, tako kot se dela danes.

Takrat smo prvič dobili po glavi. Dobili smo drugič po glavi, po 2. svetovni vojni, ko je bila / nerazumljivo/ Primorska vrnjena Jugoslaviji in takrat se je vedelo, da je Istra, celotna Istra, slovenska in to so slovenski organi takrat napisali in je pisal slovenska Istra, ampak, to ni bilo mišljeno tako, kot danes govori naša butasta Vlada – slovenska Istra je tja do, nekam do letališča v Portorožu, ostalo je pa hrvaška Istra. Ni slovenske Istre, ni hrvaške Istre, je samo skupna Istra, ki pa je celotno slovenska. Takrat smo jo že izgubili. Kdo je kriv? Ljubljana!

In kdaj smo jo izgubili tretjič? Ob osamosvojitvi, ker naši ljudje, niso ti naši politiki butasti, niso znali prebrat temeljne ustavne listine, ki piše, da mejno vprašanje se rešuje v okviru nekdanje SFRJ, ne pa po mejah Republik, kajti republiške meje znotraj SFRJ, so bile zgolj administrativne politične meje, ki na internacionalnem pravu nimajo nobene zaslombe in nobene veljave. Tega ni.

Obstajajo pa še vedno meje dežel, slovenskih, kajti njihova državnost ni bila nikoli ukinjena, ampak tega seveda naši pravniki ne vedo, ker ne morejo vedet, ne morejo, ne moreš iz bukovih drv naredit klavirja pa konec! In ne more eden razumeti nečesa, če nima ene osnovne izobrazbe in če ima osnovno izobrazbo na nivoju koloradskega hrošča, ne more naredit nič več. Lahko pa naredi škodo za državo in taki ljudje delajo škodo za državo in uničujejo državo.

Meni je žal, da ne morem glasovati ob tem zakonu. Ne morem, ker nisem član tega odbora, ampak sem prišel zaradi tega, ker me boli izdaja lastnega naroda in jaz tudi ne bom odnehal, lahko sprejmete kar hočete, ampak ljudje, državljani, predvsem pa Primorci, vam bodo s kladivom izbili iz glave take neumnosti, kot pišete tukaj noter, kajti drugače zgleda, da se enih zakostenelih možganov ne da premaknit.

Jaz sem mislil, da bo pamet zmagala že v samem začetku in da se bo ta zakon umaknil. Ne, ni se umaknil – dobil je podporo Vlade. Jaz se zahvaljujem Zakonodajno-pravni službi, ki je izredno inteligentno rekla, da nima pripomb na zakon, kajti šla je samo za proceduro in to je dobro, pametno, ampak, potem imamo pa Vlado, ki to podpira, kajti, jaz mislim, da večina sploh ni prebrala, poleg tega pa tudi ne razume, kaj to pomeni in pa, Državni svet, tudi ne razumem – kar glasovali so za - ja »porkafiks«. Jaz ne vem, ali bomo od zdaj naprej tukaj pozdravljali z »il viva duce« ai kako? V to smer greste, v to smer greste, da boste imeli pri Postojni mejo, pa ne bo več Postojna, ampak bo »Postumija«.

To delate, gospod Nemec, pa kolegi poslanci tukajle, ki boste glasovali za to svinjarijo, za ta zločin. Hvala lepa, zdaj pa, glasovat ne morem in imejte se lepo.