6. redna seja

Državni zbor

25. 3. 2019

Transkript seje

Spoštovane kolegice poslanke, kolegi poslanci, spoštovane ministrice in ministri, gospe in gospodje, lepo pozdravljeni!

Začenjam 6. sejo Državnega zbora, ki je bila sklicana na podlagi prvega odstavka 57. člena Poslovnika Državnega zbora.

Obveščen sem, da se današnje seje ne morejo udeležiti naslednje poslanke in poslanci: Luka Mesec, Igor Zorčič od 15. ure dalje, Eva Irgl, Jožef Horvat, Anja Bah Žibert, Suzana Lep Šimenko, Dušan Šiško od 17. ure dalje in Mateja Udovč od 17. ure dalje.

Na sejo sem vabil predsednika Vlade, ministrice in minister ter generalnega sekretarja Vlade k 1. točki dnevnega reda, predsednika Vlade k predvideni širitvi dnevnega reda ter predstavnike Vlade k vsem točkam dnevnega reda.

Prehajamo na določitev dnevnega reda 6. seje Državnega zbora. Predlog dnevnega reda ste prejeli v ponedeljek, 18. marca 2019, s sklicem seje. O predlogu dnevnega reda bomo odločali v skladu z drugim odstavkom 64. člena Poslovnika Državnega zbora. Predlogov za umik točk z dnevnega reda seje nisem prejel. Prehajamo na obravnavo in odločanje o predlogu širitve dnevnega reda seje. Državnemu zboru predlagam, da dnevni red 6. seje razširi z 9.a točko, z Listo kandidatov za ministra Vlade Republike Slovenije. Predlog za širitev ste prejeli v sredo, 20. marca 2019.

Želite besedo predsednik Vlade gospod Marjan Šarec kot predlagatelj liste? (Ne.) Hvala. Želi besedo kdo od predstavnikov poslanskih skupin? (Ne.) Želi besedo kdo od poslancev? (Ne.) Hvala.

S tem prehajamo na odločanje. Poslanke in poslance prosim, da preverite glasovalnih naprav. Odločamo o predlogu za širitev dnevnega reda.

Glasujemo. Navzočih je 79 poslank in poslancev in vseh 79 je glasovalo za.

(Za je glasovalo 79.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je predlog za širitev sprejet.

V skladu s časovnim potekom seje bo zbor to točko obravnaval v sredo, 27. marca 2019.

Sedaj, spoštovane poslanke in poslanci, prehajamo na določitev dnevnega reda v celoti. Zboru predlagam, da za današnjo sejo določi dnevni red kot ste ga prejeli s sklicem.

Glasujemo. Navzočih je 78 poslank in poslancev in vseh 78 je glasovalo za.

(Za je glasovalo 78.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je dnevni red 6. seje Državnega zbora določen.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA – VPRAŠANJA POSLANK IN POSLANCEV.

V zvezi s to točko dnevnega reda sem v poslovniškem roku prejel pisne prijave 39 poslanskih vprašanj. Vrstni red postavljanja poslanskih vprašanj je določen v skladu z 244. členom, drugim odstavkom 245. člena in 247. členom Poslovnika Državnega zbora ter dogovorom vodij poslanskih skupin z dne 13. novembra 2018. Na prva tri vprašanja poslanke in poslancev opozicije, na vprašanja poslanca poslanske skupine Levica ter na vprašanje poslancev vladajoče koalicije bo odgovoril predsednik Vlade. Vsak poslanec oziroma poslanka ima za postavitev vprašanja na voljo tri minute, predsednik Vlade, ministrice in ministri odgovorijo na vprašanje v največ petih minutah. Če je vprašanje postavljeno več ministrom, imajo vsi skupaj na voljo 5 minut za odgovor. Poslanec, ki ne bo zadovoljen z odgovorom, lahko zahteva dopolnitev odgovora, ne more pa postaviti dodatnega vprašanja. Poslanke in poslance prosim, da ste na to pozorni. Obrazložitev zahteve za dopolnitev odgovora poslanec predstavi v 2 minutah, dopolnitev odgovora pa sme trajati največ 3 minute. Poslanec, ki je postavil vprašanje, lahko zahteva, da se na naslednji seji opravi razprava o odgovoru predsednika Vlade, ministrice ali ministra. O tem odloči Državni zbor brez razprave in obrazložitve glasu. V primeru, da poslanec na postavljeno vprašanje danes ne bo dobil odgovora, mu morajo predsednik Vlade, ministrica ali minister v 30 dneh predložiti pisni odgovor. Poslanec, ki je postavil vprašanje, na katerega ni bilo odgovorjeno, lahko izjavi, da vztraja pri ustnem odgovoru. V tem primeru bom vprašanje uvrstil na naslednjo redno sejo Državnega zbora.

V zvezi s to točko so se danes upravičili: gospod Marjan Šarec, predsednik Vlade v funkciji ministra za zdravje, od 13. ure dalje oziroma od zaključka obravnave prvih petih ustnih poslanskih vprašanj, naslovljenih na predsednika Vlade, dr. Jernej Pikalo, minister za izobraževanje, znanost in šport, do 15. ure, gospod Jure Leben, minister za okolje in prostor, ki opravlja tekoče posle, ter gospod Peter Jožef Česnik, minister, odgovoren za področje odnosov med Republiko Slovenijo in avtohtono slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah ter med Republiko Slovenijo in Slovenci po svetu.

Na e-klopi je objavljen pregled poslanskih vprašanj, na katera v poslovniškem roku ni bilo odgovorjeno.

Spoštovane kolegice, spoštovani kolegi! Prehajamo na predstavitev poslanski vprašanj.

Na prvih pet vprašanj bo odgovarjal predsednik Vlade gospod Marjan Šarec.

Poslansko vprašanje mu bo najprej postavila gospa Ljudmila Novak.

Izvolite.

Ljudmila Novak

Hvala za besedo.

Spoštovane matere in babice, najprej iskrene čestitke za naš praznik. Glede na to, da si predsednik Vlade v najboljšem primeru lahko samo nekaj let, matere pa smo, ko postanemo, celo življenje, je danes to zame prednost, tako da iskrene čestitke. Bodimo vesele, da imamo to poslanstvo, in hvaležne tudi našim možem, moškim, da so nas naredili za matere.

Sedaj pa moje poslansko vprašanje, ki je povsem enostavno.

Zakaj ste se, gospod predsednik Vlade, odločili in odklonili govor v Evropskem parlamentu?

Moj namen danes tukaj ni, da bi vas ponovno karala, ker sem vas že okarala. Okarali so vas tudi drugi evropski poslanci in tudi slovenska javnost, ampak enostavno bi želela vedeti zakaj. Menim, da je takšen govor v Evropskem parlamentu v tem času, ko smo na prelomnici Evropske unije, izredno pomemben. Vemo, da je Evropska komisija pred dvema letoma objavila belo knjigo s petimi variantami o prihodnosti Evropske unije. Sedaj je potekala javna razprava o tem, kakšno Evropsko unijo si želimo. Razni pogovori in tudi nastopi predsednikov v Evropskem parlamentu pomenijo del te evropske razprave. Zato se mi zdi enostavno škoda in zamujena priložnosti, da vi kot predsednik Vlade niste te možnosti uporabili in predstavili vizijo, kakšno vizijo ima Slovenija, kakšne želje.

Tukaj ni pomembno, koliko ima glasov Slovenija v Evropskem parlamentu, ker se o tem ne odloča, ampak ali imamo kakšne predloge, vizijo, kaj si želimo, ali smo naklonjeni skupni evropski prihodnosti ali ne. Dovolj tem bi lahko odprli. Glede na to, da bo čez dva meseca v Sibiu vrh Evropske unije, kar vi dobro veste, in se boste predsedniki pogovarjali o zaključkih te dvoletne javne razprave, potem me zanima, kaj boste tam predstavljali, ker nimam občutka, da v Sloveniji poteka javna razprava o tem, kaj si pravzaprav mi želimo.

Zatorej bi z veseljem prisluhnila in bom prisluhnila vašim razlogom in še enkrat poudarjam, zdi se mi škoda, da te dobre priložnosti niste uporabili.

mag. Dejan Židan

Hvala, gospa poslanka.

Gospod predsednik Vlade, izvolite.

Hvala, gospa Novak, za to vaše vprašanje. Seveda vam verjamem, da je dobronamerno ravno toliko, kot verjamem, da je zemlja ploščata, ampak pustiva to. Res je, cel teden sem spremljal te razprave. Pravite, da me je okarala javnost. Ni me okarala javnost, karali so me najbolj obstoječi evropski poslanci iz Slovenije in pa kandidati, kamor sodite tudi vi. Me pa zanima najprej, kako naj resno jemljem evropske poslance, ki me karajo iz Slovenije, ob dejstvu, da imamo eno poslanko, ki je pred petimi leti na soočenju na FDV izjavila, da je zdravo imeti samo dva mandata, danes kandidira za tretjega. Imamo poslanca, ki je pred petimi leti verjel, danes ne verjame več in se je na hitro včlanil v drugo stranko samo zato, da bo izvoljen. Imamo nekaj evropskih poslancev, ki niso zamudili priložnosti biti tiho, ampak so Slovenijo tožili pred svetovno in evropsko javnostjo, kadar je bila le priložnost za to. Imamo evropskega poslanca, ki se tudi v želji po tretjem mandatu s pismi obrača na javnost in pere perilo lastne stranke. Skratka, imamo kar nekaj evropskih poslancev, ki jim jaz ta hip ne morem ravno zaupati v njihovi dobronamernosti, zato težko sprejmem takšno kritiko.

Kar se tiče nastopa, je bilo to ponujeno še gospodu Cerarju pred menoj. Potem smo oktobra izrazili pripravljenost, da nastopim, nakar … / oglašanje iz dvorane/ Ja, gospod Mahnič, počakajte, no, malce. Bilo je ponujeno gospodu Cerarju in ko gospod Cerar ni bil več predsednik Vlade, smo mi rekli, da se bomo tega udeležili, nakar do zdaj ni bilo odgovora iz kabineta gospoda Tajanija. Me pa veseli, da ste se vsi slovenski evropski poslanci in kandidati za evropske poslance lepo povezali v branjenju gospoda Tajanija, češ, če je pa on poslal vabilo, bi pa gospod Šarec moral iti. Mislim, da sem gospodu Tajaniju v četrtek na Evropskem svetu zelo dobro povedal, da je bila ta njegova izjava nož v srce. In kaj je še izjavil? Da je bil Mussolini dober državnik, dokler pač ni šel v vojno. Ampak že davno pred vojno je zatiral primorske Slovence, že davno pred vojno je šel v Etiopijo in tam izvajal pokole. Če izjavi to gospod Tajani, potem me ni nič sram, če sem tako vabilo zavrnil, oprostite. In to, da je zdaj zamujena priložnost, se samo vprašam, kaj ste potem delali pet let tam, če se Slovenije doslej ni slišalo in ste čakali samo mene. Za vas sem bil še nekaj mesecev nazaj klovn. Veste, tega nikakor ne jemljem dobronamerno, ampak zgolj kot začetek neke predvolilne kampanje, ki je že v polnem teku. Verjemite pa mi, da se na Evropskih svetih zelo dobro pogovarjamo o prihodnosti, da vemo, kaj so težave, predvsem pa jih ne bomo rešili, če se bomo že dve leti in še več pogovarjali samo o brexitu. Evropska unija ima mnogo težav, začeti jih bo treba reševati, ampak dvomim, da jih bomo rešili z nagovorom evropskim poslancem dva meseca pred evropskimi volitvami. »The last but not the least«, gospa Ljudmila, je pa to, da je 12. marca govoril moj slovaški kolega – parlament je bil prazen! In tudi, ko je govoril malteški kolega, je bilo notri, ne vem, 30 poslancev ali koliko. Če bi v tem cenjenem zboru sedelo samo 30 poslancev, bi se to precej poznalo. Koliko je pa poslancev v Evropskem parlamentu, pa je bil prazen. Toliko o tem, koliko evropske poslance zanima nagovor katerega izmed mojih kolegov ali pa mene navsezadnje. Zato to ni drugega kot navadno sprenevedanje, nabiranje političnih točk na moj račun.

Lepo, da ste se vsi združili proti meni, ste se vsaj enkrat združili. Upam, da boste tisti, ki boste izvoljeni v naslednjem mandatu v Evropski parlament, znali biti tako združeni, tudi ko bo šlo za Slovenijo. Hvala.

mag. Dejan Židan

Hvala, gospod predsednik Vlade, za vaš odgovor.

Gospa poslanka, izvolite.

Ljudmila Novak

Glejte, gospod predsednik, to, kar ste zdaj vi povedali, je enostavno sramotno. Moram pa zdaj biti pa malo ostra. Ker tam ne govorite samo evropskim poslancem, ki ste jih tukaj vse povprek dali v nič, ampak govorite evropski javnosti. Tudi v našem parlamentu večkrat sedi nekaj poslancev, ampak je televizijski prenos, mediji poročajo, o tem se govori. Zakaj je to zamujena priložnost? Vi bi te stvari, kar ste zdaj tukaj povedali, tam lahko javno povedali. Znate lepo ošvrkniti, znate se pošaliti, znate kaj dodati, to bi lahko tam naredili, tudi gospodu Tajaniju bi lahko med vrstnicami kaj povedali ali pa še marsikomu, ki ne pozna evropske zgodovine. Tam je bila za to priložnost. Ne gre za to, kaj mislijo evropski poslanci, tudi ne gre za to, da se končuje mandat, gre za dveletno razpravo, kakšna je vizija Evropske unije in kako si mi to predstavljamo. In tam bi vi lahko marsikaj dodali, pa ste to priložnost zamudili.

Zato se mi zdi neprimerno, da se zdaj tukaj tako izražate o slovenskih evropskih poslancih. Jaz, preden sem dala izjave, nisem z nikomur komunicirala, ampak sem se enostavno vprašala, zakaj je naš predsednik Vlade to naredil in da to ni dobro. Mi si želimo pridobiti v Evropi prijatelje, pa se tako nonšalantno ali pa ne vem kako bi rekla obnašamo do evropskih inštitucij. Evropske inštitucije so nek skupni imenovalec vseh držav članic. Tam sedijo naši poslanci, tam sedi naša komisarka, tam sedijo naši uradniki in zdaj mi po tem pljuvamo, namesto da bi povedali, kaj želimo mi izboljšati.

mag. Dejan Židan

Hvala, gospa poslanka.

Gospod predsednik Vlade, izvolite.

Marjan Šarec

Spoštovana poslanka! Kamen bi zajokal ob tem, kar ste pravkar povedali, kako je to nacionalna sramota, kako sem zamudil ne vem kakšno priložnost. Vi ste zamudili priložnost biti v vladi – pa kaj potem. Če je to taka zamujena priložnost, bo pokazal čas.

Kar se pa tiče govorjenja v predvolilnem času in zdajle vse, kar je izrečeno, me pa ne bo nobeden prepričal, kako ste dobronamerni in kako si želite samo dobro. Ne nazadnje je bilo izraženo tudi nespoštovanje evropskih institucij do Slovenije. Ali je Evropska komisija v sedanjem mandatu rekla pri arbitraži za Hrvaško, da je to nespoštovanje vladavine prava? Ni rekla. Pa še kaj je bilo v tem mandatu. Zato bom z veseljem v prihodnje izkoristil vsako priložnost, vendar v novem sklicu Evropskega parlamenta. Nikakor pa ne bom hodil v prazen parlament razlagat tridesetim, pa po možnosti še kakšnega iz Slovenije ne bo notri, zato da se boste potem kolegi tukaj z desne norčevali, kako da me nobeden ne posluša in kako Slovenije nobeden ne upošteva v svetu in tako naprej. Skratka, obe stvari se da gledati obojestransko.

Kar se pa tiče mojega ostrega nastopa do slovenskih evroposlancev – ja, pokazal sem, da tudi jaz znam opažati in da imam tudi sam svoje mnenje o slovenski politiki in da tudi sam znam kakšno pikro povedati, če to hočem. Se bom v bodoče tega čim bolj izogibal, ker to ni moj način, ampak sem pa pokazal, tako kot sem jaz začutil ob vsem, kar ste povedali, da je to nacionalna sramota, da je to konec sveta, da je to ne vem kaj vse, da naj bi bilo, ker nisem govoril o Evropskem parlamentu, sem vam samo povedal, kakšno je pa moje opažanje te slovenske politike in slovenskih evropskih poslancev. Seveda vsem želim najboljše na teh evropskih volitvah in želim, da bi se v naslednjem sklicu Evropskega parlamenta resnično začelo kaj premikati in da bi te razprave ne ostale samo na nivoju razprav, kaj Evropska unija potrebuje, ampak, da bi se tudi resnično kaj premaknilo, sicer bo sledil še kakšen exit, kar pa zagotovo ni dobro, a ne, ker že odhod Velike Britanije bo povzročil veliko težav.

Tako da vem, da je vaša zadnja beseda in jo boste sedaj imeli, ampak karkoli boste povedali, jaz sem miren, vem, da je to predvolilna kampanja in tako tudi sprejemam. Hvala lepa.

mag. Dejan Židan

Hvala, za vaše stališče, gospod predsednik Vlade.

Gospa poslanka, imate postopkovni predlog, izvolite.

Ljudmila Novak

Seveda bom predlagala razpravo v parlamentu o tej temi. Zakaj? Ker se mi zdi pomembno, da se tudi poslanci pogovarjamo o tem, kakšna je naša vizija o prihodnosti Evropske unije, ne glede na to, ali so volitve čez dva meseca ali čez pol leta ali ne vem kdaj. Leta 2021 bo Slovenija predsedovala Evropski uniji. Ali mi sploh vemo, kaj hočemo, ali vemo, kakšne so naše prioritete in zakaj ne bi odprli javne razprave o tem? Tukaj v parlamentu je prostor za to, da se o tem pogovarjamo. Poglejte, tudi vi boste imeli evropske volitve, tudi vaša stranka bo kandidirala in prav v času evropskih volitev, ko se zamenja parlament, ko se zamenja Evropska komisija, so oči javnosti najbolj uprte v evropske institucije. Mi smo na prelomnici. Da ne bo več brexitov, bi lahko tudi vi pripomogli, ko bi povedali, kakšne rešitve pa imamo mi za prihodnost. Da ne bomo samo pljuvali po tem, ker smo člani Evropske unije, ker smo se sami tako odločili, po evropskih institucijah, namesto da bi pogledali, kje so prednosti, kaj smo dosegli, kaj je glavni cilj in namen tega sodelovanja. To nam manjka. Seveda vi govorite o volitvah. Seveda, jaz sem kandidatka, ampak iz vseh strank so kandidati, in to še nič ne pomeni. Sem pa bila evropska poslanka in točno vem, kakšni so tam pogovori, kaj si bodo mislili o nas. In govorite, da Evropska komisija ni podprla. Večkrat je dala izjave, da želi, da se spoštuje pravo. Ampak sem pa že povedala, da si pa mi sami pridobivamo na takšen način in s takšnim odnosom sovražnike ali pa neprijatelje, če se obnašamo ignorantsko. In to ni prav.

Zato predlagam, ne glede na to, da vi niste tam govorili, ker prej ste povedali, da vas je bilo malo strah, da ste se bali, kaj bodo drugi rekli. Verjamem, ker Slovenci smo zelo kritični najprej do svojih, ampak vi bi se tam lahko izkazali, pa ste tudi to priložnost zamudili. Kritike so pa vedno. Če se odločimo tako, bodo nekateri kritični, če se odločimo tako, bodo kritični. Vi bi pa lahko zablesteli, saj znate, cela Evropa bi se vam lahko nasmehnila. Zato predlagam, ko bomo glasovali o poslanskih vprašanjih, da odpremo razpravo v Državnem zboru o tej tematiki, kakšna je torej naša vizija o prihodnosti Evropske unije in katere so naše prioritete v času predsedovanja. To bo samo Vladi v pomoč.