7. redna seja

Kolegij predsednika Državnega zbora

22. 8. 2018

Besede, ki so zaznamovale sejo

Brez zadetkov.

Transkript seje

Spoštovane dame in gospodje lepo pozdravljeni na 7. seji Kolegija predsednika Državnega zbora.

Obveščam vas, da me ni nihče obvestil, da kakorkoli manjka oziroma nadomešča kogarkoli. Vsi ostali, ki ste tu prisotni ste uradni namestniki vodje poslanskih skupin, tako da lahko začnemo z delom.

V zvezi s sklicem 6. izredne seje Državnega zbora predlagam sledeče. Najprej glede predloga dnevnega reda, da uvrstimo eno točko dnevnega reda, to je Mandatno-volilne zadeve, in sicer bodo razbite na naslednje podtočke: a) seznanitev z odstopom s funkcije predsednika Državnega zbora, bo brez glasovanja, pri čemer bom svoj odstop obrazložil; b) predlog sklepa o opravljanju funkcije poslanke namesto poslanca, ki opravlja funkcijo predsednika Vlade, šlo bo za sprotno glasovanje, da bo nova poslanka že lahko glasovala pri vseh naslednjih točkah; c) volitve predsednika Državnega zbora, to je tistega, ki pripada največji opoziciji poslanski …/oglašanje iz klopi/ volitve podpredsednika Državnega zbora, to je tistega, ki pripada največji opoziciji poslanski skupini, volitve bodo tajne; d) volitve predsednika Državnega zbora, prav tako so volitve tajne, kandidaturo za predsednika Državnega zbora lahko skupina poslancev vloži takoj po seznanitvi zbora z mojim odstopom, ne more pa te kandidature vložiti prej. Sejo lahko izvedemo tudi brez prekinitve, če bodo izvedene volitve podpredsednika Državnega zbora glede na napoved največje opozicijske poslanske skupine to bo, ker pomeni, da bo v vmesnem času dovolj časa za vložitev predloga kandidature za predsednika Državnega zbora ter da bo to možno objaviti tudi na e-klopi. Glede datuma seje je moj predlog, da jo opravimo v četrtek, 23. avgusta, torej jutri, in sicer 30 minut po končani 5. izredni seji Državnega zbora. Naj vas opozorim, da tokrat Kolegij ne bo odločal o času za razpravo, saj danes ne bo pripravljena še nobena od predvidenih zadev. Uvodne obrazložitve predlagatelja in predstavitve stališč poslanskih skupin ter razpravo poslank in poslancev bomo pripravili oziroma opravili skladno s parlamentarno prakso pri Mandatno-volilnih zadevah, in sicer bo to pomenilo, da bo potekala sprotna prijava na seji zbora, pri čemer bo imel vsak od razpravljavcev na voljo 5 minut, da razpravlja. Vsak poslanec bo razpravljal samo enkrat kot bi to veljalo v primeru vnaprejšnje prijave.

Odpiram razpravo. Želi kdorkoli razpravljati v zvezi s temi mojimi predlogi? Če ne želi razpravljati, potem zaključujem razpravo in prehajamo na glasovanje, in sicer predlagam naslednji sklep: V skladu z drugim odstavkom 58. člena Poslovnika Državnega zbora se na dnevni red 6. izredne seje Državnega zbora uvrsti naslednja točka dnevnega reda: 1. Mandatno-volilne zadeve.

Kdo je za? Soglasno.

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

Ob koncu bi vas opozoril še ali pa prosil, če bi lahko sklenili še en dogovor glede bodoče komisije, ki bo v prihodnosti vodila vse tajne volitve v tem državnem zboru. Do sedaj je bila ta komisija sestavljena iz predsedujočega, to pomeni potem iz predsednika Državnega zbora, potem predstavnika SDS, LMŠ, SD in SMC. Če bi ta sestava ostala tudi naprej, potem to pomeni, da bi v tovrstnih komisijah koalicija imela 4 predstavnike, opozicija pa zgolj enega. Zanima me, če bi se dalo dogovoriti, da bi prišlo do zamenjave, da bi opozicija imela vsaj dva predstavnika v tej komisiji, torej, da bi vse prihodnje tajne volitve vodil predsedujoči, v tem primeru bo to novi predsednik Državnega zbora, potem predstavnik SDS in če je možno, da med tremi koalicijskimi partnerji, to so LMŠ, SD, SMC dosežemo dogovor, da bi enega izmed teh treh zamenjal predstavnik Nove Slovenije.

Gospod Han je želel besedo. Izvolite.

Matjaž Han

Kar se nas tiče, lahko naš odstopi, Predrag, ja.

Okej.

Besedo želi še predstavnik Levice.

Ja, mi se načeloma strinjamo, da je pač zaradi bodoče uravnoteženosti treba upoštevati to, ampak naj vas spomnim, da je Poslanska skupina Levica večja od NSi, tako bi mi imeli tega člana.

Glejte, zato pa pravim, da smo tukaj, da se te stvari dogovorimo. Zdaj, če ne drugače, lahko o teh stvareh tudi glasujemo. Jaz upam, da bi vendarle prišlo do dogovora. Kot sem razumel vodjo poslanske skupine, oni odstopijo njihovo mesto nam. / oglašanje v ozadju/ Kaj? / oglašanje v ozadju/ Okej, okej. Besedo je želel še vodja Poslanske skupine Desus. Gospod Jurša, izvolite.

Franc Jurša

Hvala lepa.

Jaz predlagam, če se ne boste mogli uskladiti, da potem naredimo nek drug vrstni red, pa gremo od najmanjše proti največji. Ne, ne gre zaradi tega, da bi imeli potem tudi mi svojega predstavnika - SDS ste tudi svoj čas, ko ste bili mali, imeli tudi, kajne -, tako ni to problem. Problem je samo, če se ne boste vi mogli dogovoriti, potem predlagam vrstni red tako, kot sem rekel, od najmanjšega proti največjemu.

/ oglašanje v ozadju/ Ne, samo preveril sem, ali je potrebno soglasje. Soglasje ni potrebno, potrebna je pač večina, ki na Državnem zboru o teh stvareh glasuje. Zato bom zdaj samo vprašal, ali se pripravi predlog, da to volilno komisijo sestavlja predstavnik SDS, LMŠ, SMC in NSi, kdo bo temu predlogu nasprotoval… / oglašanje v ozadju/ Ja, izvolite.

Matjaž Han

Jaz sem to razumel, da mi za tale ciklus glasovanj imamo to zdaj sprejeto. Za kdaj tu gre zdaj? Za zdaj že? / oglašanje v ozadju, medsebojni pogovor/

To gre za zdaj, vse naprej, se pravi, za volitve podpredsednikov, predsednika in potem vse, kar bo teh tajnih volitev. Bo pa že, recimo, konkretno… / oglašanje v ozadju/ Ja, treba je to komisijo vedno na seji Državnega zbora izvoliti. In doslej je bila praksa taka, da je več ali manj ta komisija, kot smo jo oblikovali na začetku, ves čas ostajala ista. Lahko se praksa spremeni, ampak zaenkrat so bile zadeve takšne, kot so bile.

Glede jutrišnjih volitev podpredsednice bom to glasovanje vodil še jaz, ampak po mojem odstopu bo pa glasovanje o podpredsedniku iz vrst opozicije vodila že nova podpredsednica iz LMŠ in potem je treba imeti dogovor za naprej.

Gospod Golubović, želeli ste besedo.

Brane Golubović

Hvala lepa.

Jaz ne razumem, da ne obstaja tista minimalna zaupnost ali pa zaupanje med poslankami in poslanci glede tega, kar je bilo rečeno, da bodo glasovi pravilno prešteti. Mi imamo veliko zaupanje v vsakega od nas 90, zato se odpovedujemo svojemu mestu v volilni komisiji in ga predajamo opozicijski stranki Levica. Tako da če je potem razpored SDS, NSi, Levica in SMC, nam je to v redu, ker delujemo na zaupanju. Če bo to zaupanje padlo, da ne bomo zaupali volilni komisiji, našim članom, potem je nesmiselno, da sploh še kaj delamo naprej.

Hvala lepa.