3. nujna seja

Odbor za gospodarstvo

12. 9. 2018

Transkript seje

Gregor Perič

Vse članice in člane odbora, vabljene ter ostale prisotne lepo pozdravljam in pričenjam 3. nujno sejo odbora za gospodarstvo.

Obveščam vas, da sta zadržana dva poslanca oziroma poslanec in poslanka. Poslanec dr. Franc Trček in poslanka gospa Suzana Lep Šimenko in se zato seje ne moreta udeležiti.

S sklicem seje ste prejeli dnevni red seje odbora. Ker v poslovniško določenem roku nisem prejel predlogov za spremembo, je določen takšen dnevni red seje, kot ste ga prejeli s sklicem.

Prehajamo kar na obravnavo 1. TOČKE DNEVNEGA REDA – PREDLOG STALIŠČA REPUBLIKE SLOVENIJE DO PREDLOGA DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA O SPREMEMBI DIREKTIVE EU 2017/1132 GLEDE UPORABE DIGITALNIH ORODIJ IN POSTOPKOV NA PODROČJU PRAVA DRUŽB, EPA 0070–VIII, EU U 849.

Predlagatelj stališča Republike Slovenije za to in obe naslednji točki je vlada. Odbor je matično delovno telo za obravnavo te in obeh naslednjih točk, ki jih bo obravnaval na podlagi drugega odstavka 154.h člena Poslovnika Državnega zbora.

K vsem točkam so bili vabljeni vlada in pa ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, zato zdaj predstavnika vlade prosim za dopolnilno obrazložitev predloga stališča. Besedo dajem državni sekretarki, gospe Evi Štraus Podlogar. Izvolite besedo.

Eva Štravs Podlogar

Spoštovani predsednik, spoštovane poslanke in poslanci, dobro jutro!

Hvala lepa za besedo in lepo pozdravljeni v imenu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo in mojih kolegov, ki so danes z mano.

Danes odbor obravnava predlog stališča Republike Slovenije do dveh direktiv s področja prava družb, ki ju je evropska komisija sprejela aprila letos in od takrat že potekajo intenzivna pogajanja v okviru delovne skupine Sveta Evropske unije.

Predlog ene direktive se nanaša na uporabo digitalnih orodij in postopkov na področju prava družb. Predlog določa posebna materialna pravila postopkov ustanovitve in registracije družb z omejeno odgovornostjo in podružnic. Predlog zagotavlja tudi potrebne pravne pogoje in uporabo digitalnih orodij in procesov, ki bodo družbam omogočile, da izkoristijo prednosti uporabe elektronske identifikacije in storitev zaupanja iz uredbe AJPES. S predlogom, bo na področje prava družb vneseno tudi načelo samo enkrat. Predlog bo ne nazadnje povečal učinkovitost in pravno varnost postopkov čezmejnega poslovanja, povezanih s čezmejnimi združitvami, delitvami in preoblikovanji. Ministrstvo je pred pričetkom obravnave direktive le-te posredovalo mnenje številnim deležnikom, od AJPES, Vrhovnemu sodišču, Gospodarskim zbornicam in po večini prejelo pozitivne odzive, predvsem z vidika odprave administrativnih in drugih ovir. Nekatere vsebinske pripombe, predvsem od drugih ministrstev in Notarske zbornice, pa so bile upoštevane pri oblikovanju stališča. Predlog stališča Republike Slovenije, predlog direktive podpira, ker gre v smeri nadaljnjih harmonizacije prava družb v okviru Evropske unije, čemur je Republika Slovenija naklonjena. Predlog direktive bo z zmanjševanjem administrativnih ovir in povezovanjem pripomogel k olajševanju poslovanja podjetjem, zato je primerna osnova za nadaljnjo razpravo in pogajanja. Bo pa v času pogajanj tudi v sodelovanju s pristojnimi akterji, posebna pozornost namenjena vlogi notarjev, ki so pomemben del našega sistema in pa stroškovno tehničnim posledicam, ki jih bodo prinesla nova pravila. Hvala lepa.

Gregor Perič

Hvala lepa za pojasnila. Odpiram razpravo o tej točki, tako da. Imamo gospoda Koražijo, ki bi želel besedo. Izvolite, beseda je vaša.

Boštjan Koražija

Hvala za besedo.

Jaz bi se kar priglasil k prvi točki in vprašal. Dejansko je določba o registraciji družb preko spleta kar precej nedorečena zadeva, to se bo še dodelalo oziroma dopolnilo zadeve? Ali je to to, kar je do zdaj bilo sprejeto?

Gregor Perič

Izvolite.

Eva Štravs Podlogar

Hvala lepa za vprašanje. Pa če lahko predlagam, zato da bo odgovor bolj konkreten in pravilen, če lahko predam besedo sodelavcem.

Gregor Perič

Izvolite.

Pa če se, prosim, lahko predstavite za magnetogram, da bomo vedeli.

Izvolite.

Aleš Gorišek

Dobro jutro vsem.

Jaz sem Aleš Gorišek, prihajam z ministrstva.

Rad bi poudaril, da smo se o predlogu direktive šele začeli pogajati na delovni skupini za pravo družb, tako da lahko rečem, da da. Ta pravila, ki so sedaj zapisana, se bodo dopolnjevala. Ministrstvo za gospodarski razvoj oziroma vlada si bo na teh pogajanjih prizadevala predvsem, da bolj jasno opredelimo vlogo notarjev. Namreč notarji ne samo v Sloveniji, pač pa tudi drugje po Evropi, imajo pri ustanavljanju družb zelo veliko vlogo. Predvsem, kar zadeva pojasnjevalne narave. Se pravi, notarji imajo veliko vlogo, ko svetujejo strankam glede primerne oblike družbe, pa tudi potem v nadaljevanju pri predhodnem preverjanju zakonitosti ustanovitve. Tako da lahko potrdim, da besedilo je predmet pogajanja in se bo še dopolnjevalo, spreminjalo v skladu s pogajalskim procesom.

Hvala.

Gregor Perič

Hvala lepa.

Bi želel še kdo kaj vprašati? (Tišina.) V kolikor nimamo več razpravljavcev, se na tej točki zahvaljujem za pojasnila.

Ker k predlogu stališča ni bilo vloženih amandmajev, dajem v razpravo in na glasovanje naslednji predlog mnenja: »Odbor za gospodarstvo podpira predlog stališča Republike Slovenije do predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive (EU) 2017/1132 glede uporabe digitalnih orodij in postopkov na področju prava družb, EPA 0070-VIII, EU U 849, ki ga je predložila vlada, in predlaga Odboru za zadeve Evropske unije, da predlog stališča sprejme.« Bomo glasovali, tako da pripravite glasovalne naprave.

(Za je glasovalo 11.) (Proti nihče.)

Mnenje je sprejeto.

Določiti moramo še poročevalca za sejo pristojnega odbora. Predlagam, da sem to jaz, ker sem hkrati tudi član Odbora za zadeve Evropske unije. Ima kdo kakšen komentar na to oziroma zadržek? (Tišina.) V redu, ne.

S tem zaključujem to točko dnevnega reda.

Prehajamo na obravnavo 2. TOČKE DNEVNEGA REDA – PREDLOG STALIŠČA REPUBLIKE SLOVENIJE DO PREDLOGA DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA O SPREMEMBI DIREKTIVE (EU) 2017/1132 GLEDE ČEZMEJNIH PREOBLIKOVANJ, ZDRUŽITEV IN DELITEV, EPA 0071-VIII, EU U 850.

Predstavnika vlade prosim za dopolnilno obrazložitev predloga stališča in besedo dajem ponovno državni sekretarki gospe Evi Štravs Podlogar. Izvolite.

Eva Štravs Podlogar

Hvala za besedo, predsednik.

Kot že omenjeno v prejšnji točki, obravnavamo predlog stališč Republike Slovenije do dveh direktiv s področja prava družb, ki ju je Evropska komisija sprejela aprila letos. Predlog te druge direktive se nanaša na čezmejna preoblikovanja združitve in delitve družb. Cilja predloga te direktive sta dva: določiti posebne in celostne postopke za čezmejna preoblikovanja, delitve in združitve, ki bodo okrepili čezmejno mobilnost in zagotovili ustrezno varstvo deležnikom družb. Tudi ta predlog direktive je ministrstvo pred pričetkom obravnave posredovalo mnenje številnim deležnikom in prejelo podobne odzive. Odzivi so bili večinoma pozitivni, z vidika odprave administrativnih in drugih ovir. Nekatere vsebinske pripombe… od drugih ministrstev in tudi notarske zbornice, zato me je malo zbegalo, pa so bile že upoštevane pri oblikovanju stališča. Predlog stališča Republike Slovenije predlog direktive podpira, ker gre v smeri nadaljnje harmonizacije prava družb v okviru Evropske unije, čemur je Republika Slovenija naklonjena. V času intenzivne globalizacije, je čezmejno poslovanje družb nekaj povsem vsakdanjega in je tako nujno zagotoviti jasen, predvidljiv in primeren pravni okvir, ki bo prispeval k ustvarjanju globljega, spodbudnega in pravičnejšega enotnega trga. Na področju čezmejnih združitev je slovenska nacionalna zakonodaja že v precejšni meri usklajena s predlogi in vsebinami v direktivi. Tekom pogajanj, bodo posamezna obravnavana vprašanja še natančno preučena in usklajena s pristojnimi deležniki, prav tako pa bo posebna pozornost posvečena vlogi notarjev, ki so pomemben del našega sistema in tudi finančnim in tehničnim posledicam, ki bi jih sprejeta pravila lahko prinesla.

Zato predlagamo, da odbor stališče podpre.