12. redna seja

Kolegij predsednika Državnega zbora

12. 10. 2018

Besede, ki so zaznamovale sejo

Brez zadetkov.

Transkript seje

mag. Dejan Židan

Spoštovane, spoštovani! Lep pozdrav na 12. seji Kolegija.

Med nami tudi pozdravljam gospoda Stojana Tramteta, generalnega sekretarja Vlade.

Hkrati vas obveščam, da sem včeraj poslal novo gradivo k 1. in 3. točki dnevnega reda in hkrati vas obveščam, da poslanca gospoda Franca Juršo zamenjuje gospod Branko Simonovič. In da gospo Mašo Kociper zamenjuje gospod Vojko Starčevič. Starović. Vojko, se iskreno opravičujem.

Začnemo kar s 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG ZA OBRAVNAVO ZAKONA PO NUJNEM POSTOPKU.

Predlog ste, spoštovane in spoštovani, dobili s sklicem seje Kolegija in včeraj z novim gradivom in razpravljali bomo in odločali o treh predlogih Vlade za obravnavo predlogov zakonov po nujnem postopku.

Kot prvo najprej o tem, da se o nujnem postopku obravnava Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost. Želi besedo predstavnik Vlade? Izvolite.

Stojan Tramte

Spoštovani vsi!

Podal bi krajšo obrazložitev zakaj po nujnem postopku. Vlada Republike Slovenije predlaga Državnemu zboru, da predlog zakona obravnava po nujnem postopku, da se preprečijo težko popravljive posledice za delovanje države. s predlaganim zakonom se v nacionalni pravni red prenašata dve direktivi in sicer, direktiva o spremembi direktive glede obravnave kuponov ter del določb direktive, ki spreminja direktivo in direktiva v zvezi z nekaterimi obveznostmi glede na davek na dodano vrednost, ki veljajo za upravljanje storitev in prodajo blaga na daljavo. Obe direktivi moramo v skladu z določbami direktiv v nacionalno zakonodajo prenesti najpozneje do 31. decembra letos, uporabljati pa se morajo začeti s 1. 1. 2019. V nasprotnem primeru lahko nastanejo težko popravljive posledice za delovanje države, tako z vidika postopkov, sproženih s strani Evropske komisije - v primeru nepravočasnega prenosa navedenih direktiv v nacionalni pravni red, bi Evropska komisija sprožila zoper Slovenijo postopek za ugotavljanje kršitev pravnega reda EU in Sloveniji naložila denarno kazen - kot tudi z vidika pravočasnega informiranja zavezancev o novem postopanju v zvezi z obračunavanjem DDV. Prav tako se s predlogom zakona do 30. junija 2022 podaljšuje veljavnost sektorskega mehanizma obrnjene davčne obveznosti za prenos pravic do emisij toplogrednih plinov. V skladu z veljavnim zakonom veljavnost sektorskega mehanizma o obrnjeni davčni obveznosti za prenos pravic do emisij toplogrednih plinov preneha veljati 31. decembra 2018, kot to določa tudi direktiva. Zaradi preprečevanja davčnih goljufij za dobave določenega blaga in opravljanja določenih storitev, kjer je nevarnost davčnih goljufij večja, je Svet za ekonomske in finančne zadeve dne 2. oktobra 2018 potrdil predlog spremembe direktive, s katero se veljavna ureditev sektorskega mehanizma obrnjene davčne obveznosti, ki je časovno omejena do 31. decembra 2018, podaljšuje do 30. junija 2022, ko naj bi predvidoma začel veljati dokončni režim DDV. Da bi preprečili pojav davčnih goljufij na področju DDV pri trgovanju z emisijami toplogrednih plinov in s tem težko popravljive posledice za delovanje države, je potrebno podaljšanje sektorskega mehanizma obrnjene davčne obveznosti pravočasno, torej do 31. decembra 2018, prenesti tudi v nacionalni pravni red Republike Slovenije.

Hvala.

mag. Dejan Židan

Hvala, gospod Tramte.

Odpiram razpravo. Želi kdo razpravljati? Izvoli, Jože.

Hvala lepa.

Če pogledamo te datume, od kdaj so bile direktive sprejete in kje smo, kako zdaj hitimo, se pravi, lovimo v bistvu zadnji mesec, samo sprašujem, ali je ta zakon naveden v tisti knjigi o uspehu Cerarjeve Vlade. In drugo vprašanje, ali glede na to, da bi v tem času, ki je bil na razpolago, lahko ta zakon normalno obravnavali, bo zdaj dovolj zagotovljenega časa za kvalitetno obravnavo zakona, glede na to, da se zdaj to obravnava po forsiranem postopku. In tretje vprašanje, tudi za Vlado, ali so poleg tega, kar je navedeno v direktivah, še kakšne druge nujne stvari s področja DDV.

mag. Dejan Židan

Hvala, gospod Tanko.

Vlada je tu, da odgovarja. Izvolite.

Stojan Tramte

Ja, v bistvu na prvi dve vprašanji težko karkoli rečem. Za / smeh/ tretje vprašanje pa so najbrž še kakšne druge stvari, za DDV. Hvala.

mag. Dejan Židan

Dobili ste poglobljen odgovor. / smeh/

Gospod Jelinčič, izvolite.

Zmago Jelinčič Plemeniti

Hvala lepa.

No, jaz razumem, da novi sekretar še ne ve vsega, ampak meni se zdijo tule predvsem neke take čudne čeri v teh zakonih. Tako, kjer piše »spremembe in dopolnitve Zakona o davku na dodano vrednost«, se bojim, da bodo naši ljudje dobili še enkrat po glavi. Tako kot vsakič dobimo po glavi, da bomo spet dobili po glavi. Glede na to, da so predlogi, da gre vse po nujnem postopku, verjetno ne bomo imeli niti časa dovolj, da bi pregledali, pa da bi se posvetovali. Morda je bila tudi to finta prejšnje Vlade, da je to nekako bremzala, bremzala, zdaj pa na hitro. Ne vem, zakaj se pustimo Evropski uniji, da nas stiska, pa da »če ne boste takrat dali, bo pa hudo«, ker kaj podobnega si ne upajo reči ne Franciji, ne Nemčiji, ne Italiji, samo Slovenci smo pa »ja, takoj bomo…« in tako naprej. Jaz mislim, dajmo malo bolj počasi predelati, videti, da ni spet kaj še dodatne obremenitve za naše ljudi, pa potem se odločiti.

mag. Dejan Židan

Hvala, gospod Jelinčič. Ali želi še kdo spregovoriti? Hvala. S tem prehajamo na glasovanje. Glasujemo o sklepu, da predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku na dodano vrednost se obravnava po nujnem postopku.

Kdo je za? Levica, Stranka Alenke Bratušek, Lista Marjana Šarca, SDS, za SNS nisem videl, SD… / oglašanje iz klopi/, ali je pravo poreklo, SD, meda mislim ne, predstavnik manjšine in SMC in Desus. Ali je kdo proti? SNS.

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

S tem, spoštovane in spoštovani, prehajamo na 2. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE PREDLOG ZAKONA O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O DAVKU NA DOHODEK PRAVNIH OSEB. Želi besedo predstavnik Vlade, gospod Stojan Tramte.

Stojan Tramte

Hvala, predsednik. Tudi tu bi podal krajšo obrazložitev. Vlada Republike Slovenije predlaga Državnemu zboru, da predlog zakona obravnava po nujnem postopku, da se preprečijo težko popravljive posledice za delovanje države. Predlog zakona v slovenski pravni red prinaša dva inštituta iz direktive o določitvi pravil proti praksam izogibanja davkov, ki neposredno vpliva na delovanje notranjega trga. Gre za inštituta, ki se morata pričeti uporbljati s 1. januarjem 2019 in se nanašata na implementacijo splošnega pravila proti zlorabam in pravila… /nerazumljivo/ nadzorovanih tujih družb. Slednje pomeni, daje potrebno inštituta prenesti najkasneje do 31. decembra 2018, saj v nasprotnem primeru lahko nastanejo težko popravljive posledice za delovanje države. Tako z vidika nadaljnjih postopkov pred Evropsko komisijo, kot omenjeno že prej, kakor tudi z vidika pravočasnega informiranja zavezancev o novem postopanju v zvezi z odmero davka na dohodek pravnih oseb. Hvala.