Predlagam, da začnemo; SDS se nam bo pridružil.
Začenjam 83. sejo Kolegija in vse prisotne lepo pozdravljam.
Zoran Mojškerc nadomešča Jelko Godec. Moram obvestiti, da se je ZPS opravičila.
Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - DOGOVOR O SKLICU IZREDNE SEJE DRŽAVNEGA ZBORA.
S sklicem seje Kolegija, nato še z dopisom z dne 30. 4. 2024 ste k tej točki dnevnega reda kot gradivo prejeli dve zahtevi, in sicer skupine poslank in poslancev s prvopodpisano Jelko Godec ter skupine poslank in poslancev s prvopodpisanim magistrom Borutom Sajovicem za sklic izredne seje Državnega zbora. Predlagam, da na podlagi obeh zahtev skličemo eno izredno sejo Državnega zbora, pri čemer v zvezi s sklicem 70. izredne seje Državnega zbora predlagam sledeče. (Evo, lep pozdrav tudi Meri, zdaj smo kompletni.) Pod a, predlog dnevnega reda: Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o parlamentarni preiskavi, skrajšani postopek; pod dva: Predlog zakona o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank, druga obravnava; pod b, datum seje: v ponedeljek, 13. maja 2024, ob 13. uri, in ne v četrtek, kot je bilo prvotno obveščeno. Najava časa za razpravo pod c: za poslanske skupine ena točka po tretjem odstavku 67. člena Poslovnika Državnega zbora in do 5 minut za dopolnilno obrazložitev predlagateljev predlogov zakona ter do 5 minut za predstavitev mnenja Vlade pri 1. točki ter do 30 minut za razpravo predlagateljev predlogov zakona in do 30 minut za razpravo Vlade pri 1. točki.
Odpiram razpravo. Želi kdo besedo? Ugotavljam, da ne. Če ne želi nihče besede, zaključujem razpravo in prehajamo na glasovanje. Najprej prvi sklep: Poslanske skupine k eni točki dnevnega reda 70. izredne seje Državnega zbora najavijo čas v skladu s tretjim odstavkom 67. člena Poslovnika Državnega zbora.
Glasujemo. Kdo je za? (Vsi.)
Ugotavljam, da je sklep soglasno sprejet.
Drugi sklep: Predlagatelja predlogov zakonov imata 5 minut za dopolnilno obrazložitev ter do 30 minut za razpravo. Vlada ima pri 1. točki za predstavitev mnenja na voljo do 5 minut in za razpravo do 30 minut.
Glasujemo. Kdo je za? (Vsi.)
Ugotavljam, da je sklep soglasno sprejet.
Predlagam, da odločamo še o sklepu, s katerim bi matičnima delovnima telesoma, to sta Odbor za finance in Odbor za pravosodje, izjemoma omogočili delo po 22. uri, če bi bilo to seveda potrebno. Želi o tem kdo razpravljati? Ugotavljam, da ne, zato prehajamo na odločanje. Na glasovanje dajem naslednji predlog sklepa: Odbor za finance in Odbor za pravosodje lahko za obravnavo zadev iz dnevnega reda 70. izredne seje Državnega zbora po potrebi zasedata tudi po 22. uri.
Glasujemo. Kdo je za? (Soglasno.) Vzdržani? (Nova Slovenija in SDS.)
Ugotavljam, da je sklep sprejet.
S tem zaključujem to točko dnevnega reda.
Prehajamo na 2. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE NA PREDLOG ZA OBRAVNAVO PREDLOGOV ZAKONOV PO SKRAJŠANEM POSTOPKU.
Gradivo ste prejeli s sklicem seje Kolegija. Razpravljali in odločali bomo o dveh predlogih za obravnavo predloga zakona po skrajšanem postopku. Zaradi vsebinske povezanosti Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o gimnazijah in Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju predlagam, da predlagatelj poda skupno predstavitev in da opravimo skupno razpravo o razlogih za obravnavo predlogov zakonov po skrajšanem postopku, nato pa bi ločeno glasovali še o določitvi vrste postopka obravnave posameznega predloga zakona. Ali kdo temu nasprotuje? Ugotavljam, da ne. Zato prehajamo na obravnavo predlogov, da se po skrajšanem postopku obravnavata, prvič, predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o gimnazijah in drugič, Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju.
Želi besedo predstavnica Vlade za skupno predstavitev razlogov za obravnavo predlogov zakonov po skrajšanem postopku? Izvolite.
Najprej lep pozdrav vsem.
Kot ste že sami omenili, gre za vsebinsko povezana zakona. Vlada predlaga obravnavo po skrajšanem postopku obeh predlogov zakonov, gre za manj zahtevne dopolnitve in spremembe, gre predvsem za uskladitev z drugimi zakoni, tudi z nekaterimi drugimi strateškimi dokumenti, poleg tega pa se dopolnitve nanašajo tudi na merila za izbiro v primeru omejitev vpisa, potem se spreminja terminologija vezana na organizirano izobraževalno delo in pa posodobitev informacijskih sistemov z namenom zmanjšanja administrativnega bremena. Zdaj Zakon o poklicnem in strokovnem izobraževanju pa daje podlage tudi za ureditev prehrane za dijake v času opravljanja praktičnega usposabljanja z delom in pa za ukrepanje inšpekcije na tem področju. Hvala lepa.
Hvala predstavnici Vlade za predstavitev. Odpiram razpravo o obeh predlogih skupaj. Želi kdo besedo? Če ne želi nihče, razpravo zaključujem in prehajamo na glasovanje.
Najprej prvi sklep: Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gimnazijah se obravnava po skrajšanem postopku.
Glasujemo. Kdo je za? (SD, Svoboda, Levica in manjšinci.) Kdo je proti? (SDS.) Kdo vzdržan? (Nova Slovenija.)
Ugotavljam, da je sklep sprejet.
Prehajamo na drugi sklep: Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju se obravnava po skrajšanem postopku.
Glasujemo. Kdo je za? (SD Svoboda, Levica, manjšinci.) Kdo je proti? (SDS.) Vzdržani? (Nova Slovenija.)
Ugotavljam, da je tudi ta sklep sprejet.
S tem zaključujem to točko dnevnega reda in tudi 83. sejo kolegija.
Hvala za udeležbo in konstruktivnost.