34. nujna seja

Odbor za kulturo

3. 4. 2025

Transkript seje

Lepo pozdravljam vse skupaj, članice in člane odborov in pa seveda vabljene predstavnike ministrstva!

Začenjam 34. nujno sejo Odbora za kulturo in preden začnemo, vas obveščam, da poslanko Tamaro Vonta nadomešča poslanec Gašper Ovnik.

S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red: 1. točka obravnava zahteve za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti.

Ker v poslovniškem roku nisem prejela predlogov v zvezi z dnevnim redom, je določen takšen dnevni red, kot ste ga prejeli s sklicem seje odbora.

Smo torej pri 1. TOČKI DNEVNEGA REDA.

Gradivo je objavljeno na spletnih straneh Državnega zbora, in sicer zajema zahtevo več kot 40 tisoč volivk in volivcev, mnenje Zakonodajno-pravne službe in delovno gradivo predlog odloka. Na sejo so bili vabljeni predstavnik predlagatelja referenduma, Ministrstvo za kulturo, Zakonodajno-pravna služba, Državna volilna komisija. Sedaj bi podala uvodno pojasnilo. Državni zbor je na 27. redni seji 30. 1. 2025 sprejel Zakon o dodatku k pokojnini. Za izjemne dosežke na področju umetnosti. Več kot 40 tisoč volivk in volivcev je dne 31. 3. 2025 na podlagi 90. člena Ustave Republike Slovenije, 11. in 12. člena Zakona o referendumu in ljudski iniciativi ter 185. člena Poslovnika Državnega zbora vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o navedenem zakonu. Iz zahteve izhaja, da se predlagano referendumsko vprašanje glasi: ali ste za to, da se uveljavi Zakon za zdravje, ali ste za to, da se uveljavi Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je Državni zbor sprejel na seji dne 30. 1. 2025? V skladu z Ustavo in Zakonom o referendumu in ljudski iniciativi mora Državni zbor v primeru vložene zahteve razpisati referendum v sedmih dneh od vložitve take zahteve. V okviru obravnave navedene zahteve mora odbor oblikovati Predlog Odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o zakonu ter ga posredovati v sprejetje Državnemu zboru. Delovno besedilo predloga odloka ste prejeli s sklicem. V njem je predlagano, da se, upoštevajoč zakon za datum dneva razpisa referenduma določi 8. april 2025, medtem ko je datum glasovanja na referendumu predviden za 11. maj 2025. V skladu s 33. členom Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi od dneva razpisa do dneva glasovanja ne sme preteči manj kot 30 dni in ne več kot eno leto. Določitev dneva glasovanja, do katerega poteče več kot 45 dni od dneva razpisa referenduma, sprejme Državni zbor z dvotretjinsko večino navzočih poslancev. Glede na navedeno mora v takem primeru tudi delovno telo datuma v tretjem in četrtem razdelku v primeru določitve dneva glasovanja, do katerega poteče več kot 45 dni od dneva razpisa referenduma, sprejeti z dvotretjinsko večino navzočih članov.

Pričenjam torej z obravnavo zahteve za razpis zakonodajnega referenduma.

Želi besedo predstavnik predlagateljev zahteve? (Da.)

Izvolite, kolega Hoivik.

Najlepša hvala, predsednica Odbora za kulturo.

Spoštovani državni sekretar z Ministrstva za kulturo, kolegi in kolegice!

Torej, danes na tem odboru predlagamo torej kot matično delovno telo na področju kulture ta odlok z Ustavo zagotovljeno pravico, da se državljani in državljanke izrazijo na referendumu, ki predstavlja višek demokracije in je seveda zagotovljen z Ustavo Republike Slovenije. In ne gre za nikakršno zlorabo, kot to očita aktualna oblast oziroma ministrica za kulturo, doktorica Asta Vrečko. In zato absolutno sem vesel, da in se zahvaljujem ob tej priložnosti vsem podpisnikom, preko 47 tisoč jih je bilo, ki so prispevali svoj glas in ne nazadnje tudi se zahvaljujem ob tej priložnosti. Predsednici Odbora za kulturo, ki je bila pravzaprav prva, ki je dejala, citiram: posvet ni potreben, če pa je ta zakon tako sporen za večino upokojencev in ne vem koga drugega še, ima predlagatelj vso možnost, da da potem pobudo za zakonodajni referendum. To je izrekla novembra 2024, za kar se ji lepo zahvaljujem. Torej, ko bomo govorili kje iskati vzrok za predlog zakonodajnega referenduma, lahko poiščete prvo med enakimi, torej ne samo predsednico odbora, ampak celo podpredsednico najvišje koalicijske stranke, ki je dala nam to idejo in smo jo seveda izkoristili in seveda podlaga je tudi 47 tisoč ljudi, ki so v rekordnem času, malo več kot 20 dneh, dali svoj glas dali glas proti aroganci Golobove vlade in za ta naknadni zakonodajni referendum.

Zdaj, kar se tiče same materije bi samo izpostavil, da se strinjamo, kot predlagatelj tudi sam, da se glasi to referendumsko vprašanje. Kot je razvidno iz odloka, da se tudi določi datum 8. april kot začetek za opravila, torej rok, s katerim se začnejo teči opravila za izvedbo referenduma in se tudi strinjamo, tudi v naši Poslanski skupini SDS, da se referendum izvede na nedeljo 11. maja 2025, to pomeni čez dobrih 35 dni. Zato bomo seveda soglasno podprli ta predlagani odlok, tako na matičnem delovnem telesu kot tudi na seji, izredni seji, ki bo jutri. Hkrati tudi smo prebrali mnenje Zakonodajno-pravne službe, ki pritrjuje predlagatelju, da smo vse v skladu tako z Ustavo kot z zakonom opravili. In seveda na tem mestu bomo sodelovali tako s koalicijo, ki je pravzaprav pripravila ta odlok in tukaj ne bomo amandmirali nobenega člena.

Zdaj, če grem pa samo še na vsebinsko plat, čisto na kratko, da vemo o čem bomo glasovali. Torej, aktualna Golobova Vlada je točno eno leto nazaj, se je zaključila javna razprava o tem zakonu, ki podeljuje 0,01 odstotku upokojencev izjemne pokojnine. Govorimo sedaj, ko smo v letu 2025 o dodatkih med 1200 in 2400 evrov vsak mesec oziroma povprečno gledano, če ima upokojenec 1200 evrov, bo za najvišji dodatek prejel 2000 evrov dodatka. Če bo dobil polovičko, bo prejel 1000 evrov dodatka vsak mesec do konca življenja po torej pogojih iz zakona. Hkrati pa za večino upokojencev, torej preostalih 99,99 odstotkov upokojencev ista vlada namenja sramotnih 150 evrov letnega dodatka. tako imenovane 13. pokojnine, ki bo pravzaprav komaj pokrila vse davščine in prispevke, ki jih je uvedla z zakoni ali kako drugače aktualna Vlada. Govorimo o zvišanju rtv prispevka, govorimo o zvišanju obveznega zdravstvenega davka, za katerega je pravila Vlada na začetku, da ga ukinja in nenazadnje z obveznim davkom na dolgotrajno oskrbo, ki bo pričel vse od neto pokojnin tudi jemati s 1. julijem letošnjega leta. In seveda…

Kolega Hoivik, prosim, če se držite teme in ne zlorabljate datuma razpisa referenduma o tem, da boste zdaj govorili o vsem drugem, samo o…

O vsebini govorimo.

Pokojninska reforma nima veze s tem, tudi dolgotrajna oskrba ne. To je moje prvo opozorilo. Ne bi rada, da se najina izmenjava ponavlja, tako da prosim, če ga upoštevate.

Poglejte, vi ste predstavili gradivo in to je zahteva za razpis zakonodajnega referenduma. Jaz sem sam pravzaprav s svojimi besedami predlagal in povzel vseh teh devet točk in to je del gradiva, torej lahko o tem razpravljam. Drži ali ne?

Prosim, če vseeno se osredotočite na vsebino zakona, ne na druge zakonodajne spremembe, ki jih sprejemamo v tem Državnem zboru. Osredotočite se na vsebino zakona o katerem bodo odločali volivci in o datumu razpisa referenduma. To je moje zadnje opozorilo.

Ja, ampak tukaj, spoštovana predsednica odbora, rekli ste, da je gradivo odlok in tudi zahteva za razpis in jaz samo obrazlagam kaj bodo odločali ljudje in kako aktualna vlada gleda na upokojence, kako gleda na 0,1. odstotka te elite in kako na 99,99 odstotka preostalih navadnih, v narekovajih, upokojencev, In seveda je absolutno to pomembno, kajti, ravno to je bil razlog, spoštovana predsednica Odbora za kulturo, da smo bili primorani skupaj s sodržavljani predlagati ta referendum. Kajti, največja sramota te vlade je v tem aktualnem mandatu, da je zakon, mikrozakon za elito, govorimo o kulturnikih, sprejela pred pokojninsko reformo, ki bo urejala vse pokojnine za nadaljnjih 10, 20, celo 30 let, se govori. In to je norčevanje iz upokojencev in glas proti na tem referendumu bo tudi glas proti tej tako imenovani pokojninski reformi, ki podaljšuje starostno dobo oziroma podaljšuje koliko časa bomo delali in glede na…

Kolega Hoivik…

…že razpravo, ki je javna, ki je javna…