31. redna seja

Odbor za zadeve Evropske unije

15. 2. 2019

Transkript seje

Darij Krajčič

Spoštovane kolegice in kolegi!

Nadaljujemo sejo, ki je sedaj odprta za javnost.

Prehajamo na 2. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE ZASEDANJE SVETA EVROPSKE UNIJE ZA SPLOŠNE ZADEVE V BRUSLJU, 19. FEBRUAR LETOS.

Gradivo k tej točki smo preveri od Vlade 14. februarja na podlagi 8. člena Zakona o sodelovanju med Državnim zborom in Vlado o zadevah Evropske unije.

Prosim gospoda Dobrana Božiča, državnega sekretarja na Ministrstvu za zunanje zadeve, da nam predstavi izhodišča.

Izvolite.

Dobran Božič

Hvala lepa. Spoštovani gospod predsednik, spoštovana gospa podpredsednica, spoštovane poslanke, spoštovani poslanci!

Dovolite mi, da predstavim izhodišča za udeležbo slovenske delegacije na rednem zasedanju Sveta za splošne zadeve, ki bo 19. februarja 2019 v Bruslju.

Na dnevnem redu so naslednje teme: večletni finančni okvir 2021 do 2027, priprave na zasedanje Evropskega sveta 21. do 22. marca 2019, na poti k trajnostni Evropi do 2030, vrednote unije, Madžarska, obrazloženi predlog v skladu s členom 7/1 pogodbe o Evropski uniji, pravna država na Poljskem, obrazloženi predlog v skladu s členom 7/1 pogodbe o Evropski uniji.

Točka 1: večletni finančni okvir 2021 do 2027. Svet za splošne zadeve bo razpravljal o aktualnem stanju v pogajanjih o večletnem finančnem okvirju delovanja Evropske unije. Zaenkrat se države še ne pogajamo o številkah. Slovenija želi, da se dogovor o večletnem finančnem okviru doseže čim prej. Naše prednostne naloge ostanejo iste in so nespremenjene kot so: kohezijska politika in razvoj podeželja. Če do takrat Združeno kraljestvo ne bo sprejelo sporazuma o izstopu, je zelo verjetno, da bo velik del razprave namenjen Brexitu.

2. točka: priprava na zasedanje Evropskega sveta 21. in 22. marec 2019. Svet za splošne zadeve bo obravnaval obrazloženi osnutek dnevnega reda za zasedanje Evropskega sveta, ki bo 21. in 22. marca 2019 v Bruslju. V okviru 1. točke dnevnega reda bo Evropski svet obravnaval prednostne naloge za evropski semester v letu 2019 ter predvidoma potrdil priporočila letošnje ekonomske politike za območje evra. Prav tako bo pregledal prihodnji razvoj enotnega trga kapitalske unije, industrijske politike ter evropske digitalne politike. Evropski voditelji bodo skladno s pariškim podnebnim sporazumom obravnavali in predvidoma tudi sprejeli politične usmeritve za pripravo dolgoročne strategije boja proti podnebnim spremembam. V okviru obravnave zunanjepolitičnih odnosov je predvidena priprava vrha EU Kitajska, ki bo 9. aprila letos. V luči siceršnjega mednarodnega dogajanja bo Evropski svet tako kot vedno, razpravljal tudi o najbolj aktualnih zunanjih političnih temah. Izmed ostalih vprašanj je v osnutku dnevnega reda predviden tudi pregled napredka v boju proti dezinformacijam ter zaščita demokratične integritete evropskih in nacionalnih volitev širom Evropske unije. V Slovenije se strinjamo z obravnavo napovedanih vsebin in na obrazloženi osnutek dnevnega reda nimamo pripomb. Podrobneje se bomo k vsebini vrnili marca, ko bo predložen osnutek sklepov za Evropski svet.

3. točka, k trajnostni Evropi do 2020-2030. Evropska komisija bo predstavila dokument za razpravo o tem kako oblikovati bolj trajnostno Evropo do leta 2020-2030, ki ga je predložila nedavno. Širša razprava na zasedanju ni predvidena, bomo pa člani splošnega GAC, o tem neformalno izmenjali mnenja na kosilu. Dokument vsebuje dobro analizo stanja o EU glede dosedanja ciljev trajnostnega razvoja, izpostavlja njene konkurenčne prednosti, vsebuje pa tudi pregled izzivov, ki čakajo Evropsko unijo. Republika Slovenija pozdravlja objavo dokumenta za razmislek o bolj tajnosti Evropi do leta 2020-2030, saj je tako kot vse članice EU s sprejetjem Agence 2020-2030 Združenih narodov zavezala k doseganju ciljev trajnostnega razvoj.

4. točka, vrednote unije Madžarska, obrazloženi predlog v skladu s členom 7/1 pogodbe o Evropski uniji.

5. točka, pravna državna a Poljskem obrazloženi predlog v skladu s členom 7/1, pogodbe o Evropski uniji.

Točki o pregledu stanja zadev na področju vladavine prava na Madžarskem in na Poljskem sta bili naknadno dodani na dnevni red zasedanja in sicer na predlog ene države članice s podporo šestnajst enako mislečih držav. V obeh primerih bodo ministri pregledali stanje na tem področju. Pričakuje se tudi, da bo predsedstvo obvestilo svet o svojih načrtih glede nadaljnje obravnave te problematike na prihodnjih zasedanjih sveta. pričakujemo, da bo Evropska komisija še pred zasedanjem pripravila pisni odziv na povzetek izvajanja priporočenih ukrepov, ki ga je nedavno posredovala Poljska. Splošna ocena ostaja, da so nekateri pozitivni premiki sicer zaznani, vendar večina priporočil ostaja neuresničenih. Slovenija vse skozi podpira dejavnosti komisije za zagotovitev spoštovanja pravne države. skupna odgovornost inštitucij Evropske unije in držav članic je zagotoviti skladno s tem načelom. 7. člen pogodbe o Evropski uniji je ključnega pomena pri zagotavljanju spoštovanja vrednot, ki izhajajo iz 2. člena te pogodbe.

Glede Madžarske Slovenija opozarja, da se je treba zavedati, da bo le premišljeno voden postopek s strani Sveta zagotovil, da 7. člen pogodbe o Evropski uniji še naprej ostane ključni in verodostojni vzvod za zagotavljanje spoštovanja vrednot, ki povezuje države članice Evropske unije.

Spoštovani gospod predsednik, hvala lepa.

Darij Krajčič

Hvala lepa državnemu sekretarju.

Odpiram razpravo na to točko dnevnega reda. Se kdo javi k razpravi? Imamo enega prijavljenega.

Izvolite, gospod Šircelj, imate besedo.

Andrej Šircelj

Hvala lepa.

Samo eno vprašanje bi imel za državnega sekretarja. In sicer, omenili ste, da se razširja dnevni red z dvema točkama dnevnega reda, to je poljska pa madžarska, da je ena država predlagateljica in šestnajst držav, daje dejansko podporo, to širitev. Zanima me ali je Slovenija predlagateljica in ali je Slovenija med temi šestnajstimi državami?

Darij Krajčič

Hvala lepa.

Še morda kakšen poslanec? Ako ne, izvolite, državni sekretar, imate besedo.

Dobran Božič

Hvala lepa. Hvala lepa za vprašanje.

Samo da odgovorim. Slovenija ni predlagala, predlagala jo je Švedska. Mi pa smo v skupini držav isto mislečih glede vladavine prava v Evropski uniji kot bistvenega temelja vrednote Evropske unije.

Darij Krajčič

Hvala lepa. Še kakšen prijavljen poslanec? Ugotavljam, da nihče.

S tem zaključujem razpravo.

Na glasovanje dajem predlog sklepa, ki se glasi: »Odbor za zadeve Evropske unije se je seznanil z izhodišči za udeležbo delegacije Republike Slovenije na zasedanju Sveta Evropske unije za splošne zadeve, ki bo v Bruslju 19. februarja letos in jih podprl.« Glasujemo samo člani z glasovalnimi napravami od 1 do 20. Glasujemo.

Kdo je za? (11 članov.) Je kdo proti? (Nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

Zahvaljujem se udeležencem na današnji seji.

In s tem končujem 2. točko dnevnega reda in 31. sejo Odbora za zadeve Evropske unije.