Spoštovane kolegice, spoštovani kolegi!
Prehajamo na 2. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG STALIŠČA REPUBLIKE SLOVENIJE DO OSNUTKA SKLEPA SVETA O CELOVITI UPORABI DOLOČB SCHENGENSKEGA PRAVNEGA REDA V REPUBLIKI BOLGARIJI IN TUDI REPUBLIKI ROMUNIJI.
Gradivo k tej točki smo prejeli od Vlade 24. novembra 2022 na podlagi prvega odstavka 4. člena Zakona o sodelovanju med Državnim zborom in Vlado v zadevah Evropske unije.
Skrajni rok za obravnavo Predloga stališča v Državnem zboru je 6. december 2022.
Del gradiva ste zaradi varovanja podatkov prejeli v varovani predal v sistemu UDIS.
Predlog stališča je v skladu z določili Poslovnika Državnega zbora dodeljen v obravnavo Odboru za zadeve Evropske unije kot pristojnemu odboru ter Odboru za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo kot matičnem delovnem telesu.
Sedaj pri tej točki bom prav tako ponovno prosil gospo Tino Heferle, torej državno sekretarko na Ministrstvu za notranje zadeve, da nam predstavi torej osnutek sklepa in še zlasti pa tudi predlog stališča Republike Slovenije.
Gospa državna sekretarka, izvolite!
Hvala lepa, predsednik, še enkrat za besedo.
Torej, gre za odločitev o podpori Republiki Bolgariji in Romuniji za polnopravno članstvo v schengenskem območju, torej za uporabo vseh določb schengenskega pravnega reda v teh dveh državah in odpravo kontrol oseb na njunih notranjih mejah.
Svet je junija leta 2011 potrdil dva ločena sklepa o zaključku postopkov evalvacije pripravljenosti Bolgarije in Romunije za izvajanje določb schengenskega pravnega reda v celoti. Vendar pa je zaradi pomanjkanja soglasja med državami članicami v nadaljevanju postopek pridružitve zastav in je bil obnovljen šele v zadnjih mesecih.
Revidiran osnutek sklepa sveta o celoviti uporabi določb schengenskega pravnega reda v obeh državah glede odprave kontrol na notranjih mejah predlaga isto časovnico kot v primeru Hrvaške, torej s 1. 1. 2023 bi se odpravila kontrola na kopenskih in morskih notranjih mejah, s 26. 3. 2023 pa bi bila odprava kontrole na njunih notranjih zračnih mejah.
Evropski parlament, ki je pozitivno mnenje glede njunega polnopravnega članstva sprejel že, kot rečeno, leta 2011, je oktobra letos sprejel Resolucijo, v kateri je vnovič izrazil svojo podporo tema dvema državama, končno odločitev pa seveda morajo soglasno sprejeti na Svetu Evropske unije.
Glasovanje o tem sklepu je predvideno na naslednjem zasedanju ministrov za pravosodje in notranje zadeve 8. decembra.
In predlagamo torej, da Slovenija podpre vstop Republike Bolgarije in Romunije v schengensko območje, in da se strinjamo s predlaganim osnutkom sklepa Sveta o celoviti uporabi določb schengenskega pravnega reda v teh dveh državah. Ob tem pa izpostavljamo, da Vlada Republike Slovenije pričakuje, da bosta kot članici dosledno izpolnjevali svoje obveznosti na področju varovanja zunanje meje Evropske unije in ostale naloge v skladu s schengenskim pravnim redom.
Torej, predlagamo vam, da stališče Vlade Republike Slovenije danes podprete.
Hvala.
Najlepša hvala gospe državni sekretarki iz Ministrstva za notranje zadeve za predstavitev predloga stališča.
Sedaj bi vprašal, želi še kateri predstavnik Vlade, mogoče državni sekretar Žbogar? Ne želite pri tej točki. Najlepša hvala.
Torej sedaj bom prosil za predstavitev mnenja tudi Komisije Državnega sveta k tej točki. Prosim podpredsednika komisije, gospoda Igorja Antauerja, da nam predstavi tudi stališča Državnega sveta.
Izvolite, gospod Antauer!
Ponovno hvala za besedo.
Bom zelo kratek. Komisija je ta predmetni predlog stališča obravnavala na seji, kot je bilo povedano.
Po uvodni predstavitvi oziroma dopolnitvi predstavitve Ministrstva za notranje zadeve, gospe državne sekretarke, je bilo postavljeno edino vprašanje zakaj je ločeno, zakaj je, sta dva postopka, zakaj je postopek za Hrvaško drugačen kot je tale, pa smo potem dobili obrazložitev, s katerim smo bili zadovoljni. Gre za to, da sta seveda Bolgarija in Romunija kot kandidatki imeli daljši proces, daljši proces pridruževanja kot Hrvaška, tako da je to v dveh različnih dokumentih.
Na podlagi tega odgovora, ki smo ga dobili, je Komisija za mednarodne odnose in evropske zadeve Državnega sveta sprejela mnenje, da podpira predlog stališča Republike Slovenije do Osnutka sklepa Sveta o celoviti uporabi določil schengenskega pravnega reda v Republiki Bolgariji in Romuniji.
Hvala lepa.
Najlepša hvala za predstavitev Državnega sveta gospodu Igorju Antauerju.
Sedaj odpiram torej razpravo kolegic in kolegov, torej razpravo tudi vseh treh odborov pri tej točki.
Želi kdo razpravljati? Vidim, da ni prijavljenih.
Zapiram torej razpravo.
Besedo sedaj pa dajem predsednici gospe Terezi Novak, torej predsednici Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
Izvolite, kolegica!
Hvala lepa.
Prehajamo na glasovanje članic in članov Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
Odboru predlagam, da sprejme naslednje mnenje: »Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo podpira Predlog stališča Republike Slovenije do Osnutka sklepa Sveta o celoviti uporabi določb schengenskega pravnega reda v Republiki Bolgariji in Romuniji, ki ga je predložila Vlada in predlaga Odboru za zadeve Evropske unije, da ga sprejme.« Glasujemo samo člani.
Glasujemo. Za je glasovalo 13 poslank in poslancev, proti ni bil nihče.
(Za je glasovalo 13.) (Proti nihče.)
Odbor bo v skladu s 154.h členom /glasovi iz ozadja/ aha, ja, samo popravljam, da je za glasovalo 12 članic in članov odbora, proti ni bil nihče.
(Za je glasovalo 12.) (Proti nihče.)
Odbor bo v skladu s 154.h členom Poslovnika Državnega zbora kot matično delovno telo pripravil poročilo, ga posredoval Odboru za zadeve Evropske unije, ki bo kot pristojno delovno telo v nadaljevanju seje sprejel odločitve v zvezi s Predlogom stališča.
S tem zaključujem to točko dnevnega reda in 14. nujno sejo Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
In besedo predajam predsedniku Odbora za zunanjo politiko, gospodu Predragu Bakoviću.
Hvala lepa za besedo, spoštovana predsednica.
Spoštovane kolegice in kolegi!
Ugotavljam, da se je Odbor za zunanjo politiko, ki je predlog stališča obravnaval kot zainteresirano delovno telo, seznanil s Predlogom stališča Republike Slovenije do Osnutka sklepa Sveta o celoviti uporabi določb schengenskega pravnega reda v Republiki Bolgariji in Romuniji, ki ga je predložila Vlada.
S tem končujem 2. točko dnevnega reda in tudi 8. nujno sejo Odbora za zunanjo politiko.
In besedo predajam predsedniku Odbora za zadeve Evropske unije, gospodu Franciju Brezniku.
Izvolite!
Najlepša hvala, kolega Baković.
Torej spoštovane kolegice in kolegi, sedaj bomo glasovali še člani in članice Odbora za zadeve Evropske unije. Že v naprej vas naprošam, da preverite svoje glasovalne naprave, predvsem pa, da glasujete samo člani in članice Odbora za zadeve EU, da ne bo prišlo do kakšne nove napake.
Torej, na glasovanje dajem predlog stališča Republike Slovenije, ki se glasi: »Republika Slovenija podpira vstop Republike Bolgarije in Romunije v schengensko območje in se strinja s predlaganim osnutkom sklepa Sveta o celoviti uporabi določb schengenskega pravnega reda v Republiki Bolgariji in Romuniji. Republika Slovenija ob tem pričakuje, da bosta Republika Bolgarija in Romunija kot bodoči članici dosledno izpolnjevali svoje obveznosti v zvezi z varovanjem zunanje meje Evropske unije in ostale naloge v skladu s schengenskim pravnim redom.« Sedaj bom začel z glasovanjem.
Glasujemo. Za je glasovalo 12 poslank in poslancev.
(Za je glasovalo 12.) (Proti nihče.)
Ugotavljam, da je to stališče sprejeto.
S tem tudi končujem 2. točko dnevnega reda in 4. nujno sejo Odbora za zadeve Evropske unije.
Vsem kolegicam in kolegom, vsem državljanom in državljankam pa želim lep preostanek tega dneva in lep vikend.
Najlepša hvala.
Skupna seja je bila končana 2. decembra 2022 ob 13.11.