52. redna seja

Kolegij predsednice Državnega zbora

28. 8. 2023

Transkript seje

Lepo pozdravljeni!

Začenjam 52. sejo Kolegija.

Vse prisotne lepo pozdravljam in vas obveščam, da vodjo Poslanske skupine SDS, kolegico Jelko Godec, danes na Kolegiju nadomešča poslanec Andrej Hoivik. Drugi smo vsi zbrani.

Gremo kar na 1. TOČKO - PREDLOG ZA OBRAVNAVO PREDLOGA ZAKONA PO NUJNEM POSTOPKU, ki ste ga prejeli s sklicem seje Kolegija.

Kolegij v okviru te točke razpravlja in glasuje o predlogu Vlade, da Državni zbor po nujnem postopku obravnava Predlog zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023.

Izvolite, imate besedo, generalna sekretarka Vlade Barbara Kolenko Helbl.

Izvolite.

Hvala.

Torej za odpravo oziroma preprečitev težko popravljivih posledic za delovanje države v bistvu predlagamo obravnavo zakona po nujnem postopku. Vemo, kako ogromna škoda je nastala zaradi teh poplav oziroma zemeljskih plazov v avgustu, in predlagamo ukrepe za prebivalstvo, za gospodarstvo, za infrastrukturo torej čim prej.

Hvala.

Hvala lepa.

Želi kdo besedo? (Da.) Odpiram razpravo.

Izvolite, kolega Hoivik.

Hvala lepa, predsednica.

Lep pozdrav vsem!

Ja, v Poslanski skupini SDS bomo podprli ta predlog za nujni postopek, kajti menimo, da je res na mestu, da se ti zakoni tako sprejemajo. Hkrati pa tudi seveda apel. V poslanski skupini smo predlagali vladni koaliciji oziroma Vladi štiriinštirideset ukrepov in mislim, da bomo tudi v tem tednu potem v četrtek oziroma v petek sprejeli zakon, ki bo res šel za pomoč ljudem v najboljši meri.

Hvala.

Hvala lep.

Še kdo morda? (Ne.) Torej zaključujem razpravo.

In prehajamo na glasovanje. Na glasovanje dajem sklep: Predlog zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 se obravnava po nujnem postopku.

Glasujemo. Soglasno za.

(Za soglasno.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

S tem zaključujem to točko.

Naslednja TOČKA JE DOGOVOR O SKLICU IZREDNE SEJE DRŽAVNEGA ZBORA.

S sklicem seje Kolegija ste kot gradivo k tej točki prejeli zahtevi skupine poslank in poslancev s prvopodpisanim mag. Borutom Sajovicem za sklic izredne seje Državnega zbora. Ugotavljam, da se lahko na dnevni red 46. izredne seje uvrsti tudi naslednjo točko dnevnega reda, Predlog zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, za katerega je Kolegij ravnokar odločil, da se obravnava po nujnem postopku.

V zvezi s sklicem 46. izredne seje zbora in predlagam sledeče. Predlog dnevnega reda: prvič, predlog rebalansa proračuna Republike Slovenije za leto 2023; drugič, Predlog zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2023 in 2024, nujni postopek; tretjič, Predlog zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, nujni postopek; četrtič, mandatno-volilne zadeve, to bodo zadeve predložene do začetka obravnave točke. V okviru te točke bo zbor predvidoma obravnaval predlog sklepa o pravici nadomeščanja poslanca, ki opravlja funkcijo v Vladi, če bomo pravočasno prejeli predlog sklepa Mandatno-volilne komisije. Datum seje bi bil v četrtek, 21. avgusta 2023, ob 9. uri do zaključka seje. Najava časa za razpravo pa za poslanske skupine k eni točki po tretjem odstavku 67. člena Poslovnika zbora, do 5 minut za dopolnilno obrazložitev predlagatelja predlogov zakonov in do 30 minut za razpravo predlagatelja predlogov zakonov, do 30 minut za dopolnilno obrazložitev Vlade kot predlagateljice k predlogu rebalansa, do 60 minut za razpravo Vlade kot predlagateljice k predlogu rebalansa in k 4. točki skladno s parlamentarno prakso pri razpravah o mandatno-volilnih zadevah, to je sprotna prijava na seji zbora, samo Mandatno-volilna komisija predlog za odločanje pripravila predvidoma v četrtek, torej 31. 8..

Odpiram razpravo, če želi kdo besedo? Ne. Torej… /oglašanje iz klopi/

Ja, izvolite vodja Zakonodajno-pravne službe.

Nataša Voršič

Z vidika Poslovnika in pa z vidika dela Zakonodajno-pravne službe bi rada jasno opozorila na roke za obravnavo tega predloga zakona, ki je uvrščen na izredno sejo.

Takšno opozorilo je pravzaprav bilo dano že na delovnem sestanku, na katerem je bil ta predlog zakona okvirno že, se je torej že okvirno njegova vsebina obravnavala. Torej, z vidika Zakonodajno-pravne službe opozarjam, da morajo biti roki ustrezni, takšni, da dejansko omogočajo strokovno obravnavo in da upoštevajo Poslovnik Državnega zbora. V konkretnem primeru je Kolegij danes odločal o nujnem postopku, seja Državnega zbora pa bi bila v četrtek.

Pred tem mora predlog zakona obravnavati še matično delovno telo, Zakonodajno-pravna služba pa mora pripraviti pravno mnenje. Torej, rok 2 dni za proučitev predloga zakona je bistveno prekratek glede na obseg, glede na 172 členov in pa glede na zahtevnost predloga zakona. Namreč, predlog zakona ne določa samo pravic, ampak tudi obveznosti, kot so poseg v lastninsko pravico in pa tudi nove davčne obveznosti. Rok 2 dni tudi ne upošteva poslovniško določenega roka za mnenje lokalnih skupnosti v zakonodajnem postopku, ki je 15 dni. Prav tako pa ne upošteva poslovniško določenega okvirnega roka za izvedbo izredne seje, ki je prav tako 15 dni. Namen rokov je, da se spoštujejo in da omogočajo učinkovito, hkrati pa tudi strokovno delo.

Če zaključim, gre za pomemben zakon. Ravno zaradi njegove pomembnosti pa je potreben ustrezen čas za preučitev, za pravno mnenje, za morebitne amandmaje in za odločanje Državnega zbora.

Hvala.

Hvala lepa.

Moram reči, da se strinjam z vami in ni prav, ni prav, da ima Državni zbor oziroma Zakonodajno-pravna služba na voljo tako malo časa. Hkrati se pa vsi zavedamo situacije v kateri smo in potreb naših državljank in državljanov. To se pravi, da ukrepamo hitro. In na tem mestu pozivam predstavnico Vlade, da odgovori na to in pove svoje mnenje, zakaj je v bistvu tako pomembno, da Državni zbor tako na hitro odloča, ker v nadaljevanju bom tudi jaz sama bolj stroga pri tem, kako hitro bomo zakone obravnavali. Državni zbor je najvišji organ te države in si zasluži vse spoštovanje in si zasluži tudi dostojen potreben čas za to, da lahko pripravi svoja poročila. In Zakonodajno-pravna služba se je velikokrat izkazala kot nekdo, ki je imel pomembno vlogo potem pri nadaljnji obravnavi zakona.

Tako, da prosim predstavnico Vlade, da poveste svoje mnenje o tem.

Hvala.

Najprej hvala za obrazložene pripombe, tudi besede predsednice.

Seveda spoštujemo vsekakor Državni zbor kot institucijo in postopke, tudi vlogo Zakonodajno-pravne službe v tej zvezi. Tudi resorji sami priznavajo, da so pripombe Zakonodajno-pravne službe zelo dragocene. Po drugi strani pa nas trenutna situacija in stanje na terenu sili, da hitro priskočimo na pomoč prebivalcem, gospodarstvu, da urejamo infrastrukturo, zato res izjemoma prosim, da zadeve urgentno obravnavamo. To je razlog.

Hvala.

Hvala lepa.

Na tem mestu dajem besedo vodjem poslanskih skupin.

Izvolite, kolega Prednik.

Predsednica, hvala. Da vzamem morda v bran generalno sekretarko, morda ni ona pravi naslov, morda se pravi naslov predsednik Vlade z vsemi ministri. Socialni demokrati smo večkrat tudi v preteklem letu opozarjali ravno na to, da Vlada oziroma Vlada kot kolektivni organ oziroma ministri prihajajo v Državni zbor s skrajšanimi oziroma nujnimi postopki tudi pri zakonih, ki morda to ni bilo potrebno, to je potrebno sedaj ločiti te interventne zakone z vsemi ostalimi.

Sam sem s Koroške, tu pozdravljam vse interventne zakone in tudi pozivam Vlado, da na ta območja tudi po tem oziroma ta drugem ali tretjem interventnem zakonu ne pozabi na Koroško, ker bo potrebno ogromno denarja vlagati v vsa prizadeta območja, tako da tu je potrebno ločiti med temi interventnimi zakoni, tu verjamem, da je tudi ZPS oziroma Zakonodajno-pravna služba v časovni stiski, ker se mudi, ampak tu dejansko se mudi, tu ni kaj za čakati, pri nekaterih drugih zakonih, ki bi vam morda si lahko vzeli več časa, pa je apel na Vlado, da si vzamemo več časa in da s tem razbremenimo tudi Zakonodajno-pravno službo.

Tako, da še enkrat, potrebno je ločiti med zakoni, ki jih bomo v prihodnjih mesecih sprejemali in glede interventnih zakonov razumem Vlado, glede ostalih zakonov pa pozivam Vlado, da nekoliko umiri konje.

Hvala.