31. redna seja

Odbor za pravosodje

3. 10. 2024

Transkript seje

Spoštovani vabljeni, vsi lepo pozdravljeni!

Pričenjamo 31. sejo Odbora za pravosodje.

Obveščam vas, da so zadržani in se seje ne morejo udeležiti naslednji članice in člani odbora: magistra Alma Intihar, ki jo nadomešča poslanec Bojan Čebela.

Ker k dnevnemu redu seje ni bilo predlogov za razširitev oziroma za umik katere od predlaganih točk, je določen dnevni red seje kot je bil predlagan s sklicem.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - OBRAVNAVO PREDLOGA ZAKONA O SPREMEMBI KAZENSKEGA ZAKONIKA, ki ga je Državnemu zboru v obravnavo predložilo 5000 volivk in volivcev in je bil 22. 7. 2024 objavljen na spletnih straneh Državnega zbora.

Kot gradivo smo prejeli: predlog zakona, mnenje Zakonodajno-pravne službe, mnenje Vlade, mnenje Komisije Državnega sveta, mnenje Sodnega sveta, mnenje Državnotožilskega sveta, mnenje Vrhovnega državnega tožilstva, stališče Odvetniške zbornice Slovenije ter dvojna dodatna pojasnila Zdravniške zbornice Slovenije.

K tej točki so bili vabljeni predstavniki predlagatelja: prof. dr. Bojana Beović, prim. doc. dr. Nena Kopčavar Guček ter Aleš Fischinger, dr. Aleš Fischinger, potem pa Zakonodajno-pravna služba Ministrstva za pravosodje, Državni svet, Sodni svet, ki je opravičil svojo udeležbo, Državnotožilski svet, ki je opravičil svojo udeležbo, Vrhovno sodišče, ki je opravičil svojo udeležbo, Vrhovno državno tožilstvo, Odvetniška zbornica Slovenije, potem pa naknadno še po zaprosilu danes zjutraj po telefonu, Državniška zbornica Slovenije, Lekarniška zbornica Slovenije ter Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije.

V poslovniškem roku je amandmaje je vložil poslanec Felice Žiža.

Pričenjamo pa torej drugo obravnavo predloga zakona, o kateri bomo opravili razpravo in glasovanje o posameznih členih predloga zakona. Na odboru predlagam, da se razprava o obeh členih in vloženih amandmajih združi, v skladu s prvim odstavkom 128. člena Poslovnika Državnega zbora. Po opravljeni razpravi bomo opravili glasovanje o amandmajih ter nato glasovali o vseh členih skupaj. Če se strinjamo? (Da.) Se.

Tako, da nadaljujemo z besedo vabljenim. / oglašanje iz dvorane/

Ja, prosim.

Ja, spoštovana predsedujoča temu odboru.

Samo malo, postopkovno ima poslanec Hoivik.

Izvolite.

Ja, hvala lepa.

Spoštovana predsedujoča temu odboru, najprej tudi pozdrav, predvsem predstavnikom 5000 volivcev in volivk, ki so vložili ta zakon. Me zanima, mi smo 30. septembra, spoštovana predsednica, na vas naslovili prošnjo, predlog za dodatne vabljene, in sicer smo predlagali, da se na današnjo 1. točko 31. seje Odbora za pravosodje povabi: Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides, Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije, Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije, Slovensko zdravniško društvo, Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, Mlade zdravnike Slovenije in Sindikat Praktikum ter tudi Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije.

Zdaj, slednje ste povabili in me zanima, zakaj preostalih sedem niste povabili na to sejo? To je moj postopkovni predlog oziroma vprašanje, prosim za odgovor.

Seveda vam ga dam. Vi ste, kot ste dejali, 30. septembra ne vem točno, ob kateri uri, predlagali osem, mislim, da osem, torej združenj iz področja, ki jih trije predlagatelji tukaj tudi zastopajo. Torej to je predlagala Poslanska skupina SDS. Jaz mislim, da glede na to, da je bil zakon vložen 22. 7., da so vodstva teh zbornic oziroma združenj opravilno oziroma toliko, če imajo sama interes, bi seveda sama tudi ta interes izrazila. Je zanimivo, da so po vložitvi, če vas že zanima, SDS pobude, se na to očitno reagirali in mi včeraj, ne vem, sem bila do pol desetih tukaj v pisarni, ni bilo še nobenega predloga danes zjutraj po telefonu, kar dovolite z vsem spoštovanjem se mi zdi malo nespoštljivo. Do Odbora za pravosodje po telefonu. Pač očitno so tri zbornice se naenkrat spomnile, da bi prišle. To so bile Zdravniška zbornica Slovenije, Lekarniška zbornica Slovenije ter Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije, ki je očitno po pobudi SDS se aktivirala, a ne, in po telefonu prosila, če danes lahko sodeluje. Jaz tudi povem, da, danes sem izjemoma temu sledila, bi pa tako kot ni spoštljivo do vseh in pa predvsem bi rekla, nekako resno pristopamo, če bi nekako resen namen, jaz mislim, imele same te zbornice sodelovati, bi bilo dostojno, da bi se interes za udeležbo na današnji seji izjavile že prej. Kljub temu pa smo jih vabili. In mislim, da so same tiste združenja ne pa SDS, a ne, ki izražajo željo ali želijo prisostvovati. Naslednjič tako poznih predlogov ne bom upoštevala po telefonu zjutraj pred sejo, a ne, tokrat sem pa naredila to izjemo in sem jih povabila, ampak za v bodoče že zdaj povem, da tako več ne bom ravnala. Tako da tisti, ki so izrazili svoje želje, sem jih tudi povabila. Prav tako pa imamo tukaj tri predstavnike predlagateljev, ki tudi zastopajo interese, no, trije so navedeni kot predlagatelji teh interesnih skupin. In s tem zaključujemo obravnavo o tem vprašanju.

Katere določbe Poslovnika bi naj bile.

No, Hoivik, izvolite.

Ja, zdaj mi nimamo nič s tem klicem v naši poslanski skupini, ki ste ga prejeli danes zjutraj, mi smo, kot ste dejali, imate tudi pisno, lahko pokažem tudi v kamero, pa tudi objavili bomo na socialna omrežja, smo 30. septembra, mislim, da okoli 14. ure ste prejeli ta dopis, predlagali, da povabite Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov, Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije, Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije, Slovensko zdravniško društvo, Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije, Mlade zdravnike Slovenije in Sindikat Praktik.um. To je bila naša pobuda poslanske skupine SDS. Vi imate po poslovniku to možnost. res je, ne obveznost, ampak možnost, da povabite predstavnike strokovne javnosti, to je drugi odstavek 154. člena Poslovnika civilne družbe, gospodarstva in združenj, katerih delo je povezano z vsebino obravnavanih vprašanj, ki lahko predstavijo svoja mnenja. Ali menite, spoštovana predsednica temu odboru, da Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov ni, nima povezave z vsebino obravnavanega vprašanja oziroma dveh členov današnje novele KZ? Ali menite, da Sindikat zdravstva in socialnega varstva nima namena ali pa vsebine obravnavanih vprašanj? Ali menite, da mladi zdravniki Slovenije nimajo tega namena ali pa Sindikat Praktikum in tako naprej.

In še enkrat, kolikor sem jaz zasledil in sem šel pogledati dokumentacijo, pobuda za začetek postopka za vložitev predloga zakona je prišla s strani, celo sami ste to napisali, kot volivki samostojno vlagava pobudo in to sta bila spoštovana profesorica doktorica Bojana Beović in primarij docentka doktorica Nena Kopčavar Guček, tukaj imate dokument, lahko sicer danes zagovarjate.

Sami oziroma predstavniki interese zdravstvene stroke, govorimo pa o zakonu, ki ga je vložilo 5000 volivcev in volivk. Ni to zakon SDS, ni to zakon SDS, je zakon 5 tisoč volivcev in volivk. In kar bi bilo najmanj higienično in najmanj demokratično, bi bilo to, da bi nam vsaj obrazložili sedaj zakaj niste vabili teh sedem združenj, kot je navedeno v drugem odstavku 154.e člena našega Poslovnika Državnega zbora. Vsi vemo, da je danes zakon prvič v tem Državnem zboru, da ga bomo obravnavali, stališče Vlade tudi poznamo, zakona ne podpira in najbrž tudi vemo kakšen bo rezultat glasovanja. In kot smo imeli v primeru, če samo en drug primer paralelen dam včeraj na Odboru za infrastrukturo, kjer je predsednica vaše tudi stranke, gospa Nataša Avšič Bogovič, povabila zagovornike proti jedrski energiji, jim je dala besedo, pa je bil to politični zakon oziroma odlok, politični, ja, zaključujem, razložite mi moje postopkovno vprašanje, zakaj teh sedem združenj niste povabili.

Hvala.

Ja, lahko bi malo skrajšali, ker sem vam že prvič povedala, zdaj vam bom pa še pojasnila. Jaz vaših predlogov SDS, jaz odločam, koga vabim na sejo, in jaz mislim, da so ta, vsa združenja, ki ste jih našteli in zbornice, dovolj kompetentni sami, pa sposobni se odločiti ali bodo želeli sodelovati tukaj in sam izraziti ta interes, na seji kjer je, ki ste jo prej omenjali, so ta civilna združenja sama izrazila interes in jaz mislim, da so zbornice, zobozdravniki in to, če bi želeli sodelovati, sposobni, in da ne rabijo SDS, ki jim bo rekel mislim, ki bo v njihovem imenu tukaj v parlamentu pač ne vem kaj sploh urejal. Očitno se temu niso odzvali po vašem apelu? So se izzvale, odzvale, ne vem, zakaj ne, ampak takoj po vašem predlogu SDS, torej Zdravniška zbornica, Lekarniška zbornica in Zbornica zdravstvene in babiške nege, ki sem jih izjemoma kljub temu tudi povabila. Jaz odločam koga vabim na sejo in vabim tiste, ki izražajo svoj interes in vsi, ki ste jih vi navedli, niso izrazili tega interesa in menim, da so dovolj kompetentni in sposobni sami izraziti svoj interes, v kolikor ga imajo. Prav tako pa so navedeni, recimo Zbornica zdravstvene in babiške nege eksplicitno napisali, da so predlagatelji tisti, ki tudi v njihovem imenu zastopajo danes tukaj te interese.

S tem smo zaključili, ni več postopkovnih na to temo, / oglašanje iz dvorane/, nimate več postopkovnih in nadaljujemo. / oglašanje iz dvorane/ Na to temo več nimate postopkovnih. Obrazložila sem vam vse. / oglašanje iz dvorane/ Lahko zahtevate, ne dajem vam besede. Pojasnila sem vam vse. / oglašanje iz dvorane/ Nimate besede.

Tako, da prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG ZAKONA O SPREMEMBI KAZENSKEGA ZAKONIKA.

/ oglašanje iz dvorane/ - , če boste še prekinili, vam dam prvi opomin. / oglašanje iz dvorane/ Prvi opomin izrekam poslancu Hoiviku, ker moti red te seje. / oglašanje iz dvorane/ In če boste nadaljevali, vam bom izrekla še drug opomin… / oglašanje iz dvorane/, ki torej, se ne dotika, ne dotika te teme, ker to temo sem vam obrazložila. Torej, česa pa, kaj pa?

Ja, kar povejte naprej.

ANDREJ HOIVIK (PS SDS): Predsednica, hvala za besedo.

V naši Poslanski skupini smo tik pred tem, da bomo obstruirali nadaljnje seje Odbora za pravosodje, tik pred tem, ker vodite te seje nedemokratično, avtoritarno, predvsem v totalnem nasprotju z etičnim kodeksom, ki meni velikokrat očitate, zelo avtoritarno, predvsem pa danes je to sramota za ta Državni zbor, sramota za Odbor za pravosodje, ki bi moral biti prvi varuh pravne države, in predvsem glede na to, da gre za zakon, ki ga je v imenu 5 tisoč volivcev in volivk vložila spoštovana profesorica doktorica Bojana Beović skupaj s sopodpisniki, torej, ne gre za zakon katerekoli poslanske skupine, ampak volivcev in volivk, ki ste jih, sami ste omenili, tudi predstavljajo te zbornice oziroma ta združenja in jih vi niste želeli povabiti, ker mislite, da ste nad vsemi. V skladu s Poslovnikom Državnega zbora napovedujem obstrukcijo s te seje Poslanske skupine SDS.

Nasvidenje!

Nasvidenje.

Sklepčni smo, jaz mislim, da. Ena, dva, tri, štiri, pet, šest, sedem. Smo ali nismo? / oglašanje iz dvorane/ Nas je osem. Torej nadaljujemo.

Prehajamo na 1. točko dnevnega reda.

Če bi poslanec Hoivik ostal, bi dobil še drugi opomin. Torej, takšnega populističnega ravnanja seveda ne bomo tukaj podpirali. Jasno sem obrazložila svoje razloge in za njimi trdno stojim. In tako bomo ravnali tudi v bodoče.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG ZAKONA O SPREMEMBI KAZENSKEGA ZAKONIKA,

ki ga je Državnemu zboru v obravnavo predložilo 5000 volivk in volivcev.

Pričenjamo obravnavo. Strinjali smo se, da točki združimo.

In sedaj dajem besedo predstavnikom predlagatelja. Mogoče boste, gospa Beović, vi, profesor Beovićeva? / oglašanje iz dvorane/

Bojana Beović

Bi dala najprej besedo dr. Fischingerju, potem bom pa jaz nadaljevala.

Prav.

Se pravi, najprej doktor Fischinger, v imenu predlagatelja, izvolite, prosim.