110. redna seja

Kolegij predsednice Državnega zbora

3. 12. 2024

Transkript seje

Lepo vas pozdravljam! Začenjam 110. sejo Kolegija in vas obveščam, da magistrico Natašo Avšič Bogovič nadomešča poslanka Andreja Kert, doktor Mateja Tašnerja Vatovca pa nadomeščam sama.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG ZA OBRAVNAVO PREDLOGOV ZAKONOV PO NUJNEM POSTOPKU.

Predlog ste prejeli s sklicem seje Kolegija. Razpravljali in odločali bomo o treh predlogih za obravnavo predloga zakona po nujnem postopku, in sicer najprej o tem, da se po nujnem postopku obravnava Predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga. Sprašujem predstavnico Vlade, generalno sekretarko Barbaro Kolenko Helbl, ali boste kaj povedala? Boste predstavila, izvolite.

Barbara Kolenko Helbl

Hvala.

K temu bi dodala, da predlagamo obravnavo po nujnem postopku, da se preprečijo težko popravljive posledice za delovanje države. Vemo, poznamo nevzdržno finančno stanje Teša, vezano na to, grozi stečaj Teša in Premogovnika Velenje in skušamo v bistvu zagotoviti nemoteno ogrevanje, zaščititi delovna mesta z začasnimi prehodnimi ukrepi. Hvala.

Sprašujem, ali želi kdo besedo? Najprej gospod Prednik, izvolite.

Najprej lep pozdrav! Ja, mi tu potrjujemo sicer postopek, Socialni demokrati bomo ta nujen postopek podprli, tudi zaradi tega, ker je dejala v bistvu generalna sekretarka, da ne nastanejo težko popravljive posledice za državo, to je treba poudariti, tudi za ljudi, pa vendarle bianko podpore za končno odločanje pri tem zakonu v tem trenutku ne dajemo. Mi vseeno od ministrstva pričakujemo, da se bodo z nami v določenih segmentih tega zakona uskladili. Mi do zdaj še nismo videli nekih pravnih mnenj, drugih zakonskih podlag ali pa nekih poslovnih poročil, ki bi govorili o tem, da bo Teš v stečaj in seveda ljudje ostali na cesti v tem primeru samo in zgolj moramo kot poslanci zaupati Vladi, pa vendar pričakujemo od ministrstva ali pa od Vlade, da tekom procesa sprejemanja tega zakona po nujnem postopku kljub vsemu predloži določene dokumente in da bo končna oblika zakona takšna, da bo v korist tako državi, lokalnemu okolju, kot navsezadnje predvsem ljudem, ki na tistem območju živijo.

Hvala lepa.

Izvolite, naslednji.

Hvala lepa, podpredsednica.

Dober dan vsem! Poslanska skupina Nove Slovenije je proti nujnemu postopku. Lahko rečemo, da seveda je potrebno ukrepati glede Teša 6 in vsega tega, kar se dogaja okoli bloka šest, ampak pazite, v tem ta zakon naslavlja najprej dolgoročno obdobje, mislim, več let, večletno obdobje, prestrukturiranja pravzaprav celotne regije, energetsko in v oskrbi s sanitarno toplo vodo, ogrevanjem in tako naprej. V tem zakonu so samo neka zagotovila, kolikor mi gledamo, do leta 2027. Nikjer, kar je pomembno za prebivalce Velenja, Šoštanja, Šaleške doline, ki se ogrevajo iz tega vira Teš 6, nikjer nobenega zagotovila, kaj pa po 30. 4. 2027. Takrat kar naenkrat ugasne gospodarska javna služba izvajanja proizvodnje in dobave toplote na območju Mestne občine Velenje in Občine Šoštanj. In kar naenkrat ljudje 30. 4. 2027 ostanejo brez vira ogrevanja in sanitarne vode. Poslušajte, tak zakon ne more iti po nujnem postopku! Ljudje božji, ali se nismo nič naučili iz gradnje Teš 6, ko so bili ljudje, prebivalci in tako naprej zavedeni glede cene, glede tega, kaj bo, kako bo glede vsega, še celo odškodnine so bile potem zaradi korupcije plačane. Mislim, da ni odveč omeniti, da je bila takrat Poslanska skupina NSi v tistem sklicu edina proti državnemu poroštvu za Teš 6. Dajmo se nekaj naučiti iz tega in ne hitimo in norimo po nujnem postopku! Sicer ste pa vsi brali tudi dopise sindikata zaposlenih v TEŠ v premogovniku, veste kakšne dolgoročne posledice bo to imelo najprej za prebivalce, potem pa za zaposlene. Tu ne smemo noreti po nujnem postopku in zato bo Nova Slovenija prisluhnila tem ljudem, ki tam živijo in bom danes glasoval proti nujnemu postopku. Dajmo se tega resno lotiti, pa se naučiti iz preteklih napak.

Hvala. Mislim, da ste želeli, generalna sekretarka, še neka dodatna pojasnila. Izvolite.

Barbara Kolenko Helbl

Hvala. Vezano na to, v bistvu ta zakon zdaj za obdobje do aprila 2027 zagotavlja neko, da rečem, začasno ali pa vmesno financiranje kot tako izvajanje javne gospodarske službe in seveda ne posega v samo prestrukturiranje regije. Temu je namenjen drug zakon, ki bo v kratkem pripravljen o prestrukturiranju SAŠA regije in pa Zakon o postopnem zapiranju rudnika Velenje. Tako, da to bo paket zakonov. Hvala.

Hvala lepa. Še kdo želi? Izvolite.

Še Poslanska skupina Svoboda. Pač podpiramo sprejem zakona po nujnem postopku, ker menimo, da je to potrebno takoj razrešiti, da se lahko potem res pristopi h konkretnemu razreševanju res tistih pravih problemov kar je prestrukturiranje in pa pač potrebno zapiranje rudnika skozi obdobje.

Zakon jasno piše, da gre za prehodno financiranje pospešenega in pravičnega izstopa, kar ne pomeni, da gre to za reševanje vseh težav, ampak zgolj za vmesno obdobje, ko smo pač zatečeni, ki ga imamo zatečenega v tem trenutku in zato podpiramo nujni postopek. Vsekakor pa verjamem, da bomo še do končne obravnave in do končnega sprejema še določene stvari pač dobili pojasnjene in pa mogoče še kakšne boljše rešitve vključili v sam zakon.