Dobro jutro, pričenjam 30. sejo Mandatno-volilne komisije.
Obveščam vas, da so se seje danes opravičili Anja Bah Žibert in pa Jelka Godec. Imamo pa tudi nekaj pooblastil: Tomaž Lah nadomešča Jurija Lepa, Rado Gladek nadomešča Alenko Jeraj in pa Sandra Gazinkovski nadomešča magistrico Natašo Avšič Bogovič.
S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red: 1. Točka - Predlog za izvolitev v sodniško funkcijo na sodniško mesto okrožne sodnice na Okrožnem sodišču v Kopru. Potem pa sem 4. decembra predlagala še razširitev dnevnega reda z naslednjimi točkami: 2. točka - Predlog za imenovanje Komisije za presojo ustreznosti kandidatov po Zakonu o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja, 3. točka - Odstop s funkcije druge namestnice predsednice Računskega sodišča Republike Slovenije in 4. točka - Administrativne zadeve.
Želi kdo v imenu poslanske predstaviti stališče o predlogih za razširitev. Ugotavljam da ne, torej glasujemo o predlagani razširitvi dnevnega reda seje z novo 2. točko.
Glasujemo. 12 glasov za, nihče ni bil proti.
(Za je glasovalo 12.)(Proti nihče.)
Ugotavljam, da je predlog sprejet.
Sedaj pa glasujemo še o predlagani razširitvi dnevnega reda seje z novo 3. točko.
Glasujemo. 13 glasov za, nihče ni bil proti.
(Za je glasovalo 13.)(Proti nihče.)
Ugotavljam, da je predlog sprejet.
In glasujemo še o predlagani razširitvi dnevnega reda z novo 4. točko.
Glasujemo. 13 glasov za, nihče ni bil proti.
(Za je glasovalo 13.)(Proti nihče.)
Ugotavljam, da je predlog sprejet.
Kot običajno ste tudi tokrat nekatera gradiva za današnjo sejo prejeli v varovani predal v sistemu UDIS. Če nameravate te podatke navajati, vas prosim, da me na to predhodno opozorite, da skladno s poslovnikom sejo v takem primeru zapremo za javnost.
Sedaj pa prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE PREDLOG ZA IZVOLITEV V SODNIŠKO FUNKCIJO NA SODNIŠKO MESTO OKROŽNE SODNICE NA OKROŽNEM SODIŠČU V KOPRU, ki ga je Državnemu zboru predložil Sodni svet.
Obrazložen predlog Sodnega sveta ste članice in člani zaradi varstva podatkov prejeli v varovani predal sistem UDIS.
K tej točki dnevnega reda sem vabila predsednico Sodnega sveta doktorico Urško Kežmah, seje pa se udeležuje predstavnik Sodnega sveta, torej Andrej Razdrih, ki ga lepo pozdravljam.
Sodni svet Državnemu zboru predlaga, da v sodniško funkcijo na sodniško mesto okrožne sodnice na Okrožnem sodišču v Kopru izvoli Majo Tomašević. Izvolite, gospod Razdrih, besedo.
Hvala za besedo. Lep pozdrav še enkrat z moje strani.
V tem primeru okrožnega kandidata za Okrožno sodišče v Kopru gre za kazenskopravno področje, kjer se prijavlja sorazmerno malo kandidatov, tako da smo bili zelo veseli, da sta se prijavili dve dobri kandidatki, od katerih smo izbrali Majo Tomašević, ki ima izkušnje tako na okrožnem sodišču, kot je bila strokovna sodelavka na vrhovnem sodišču tudi za kazenskopravno področje.
Najlepša hvala.
Sedaj pa odpiram razpravo članic in članov komisije. Ni želje po razpravi, torej prehajamo na glasovanje. Na glasovanje dajem naslednji predlog sklepa:
Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep, s katerim se v sodniško funkcijo na sodniško mesto okrožne sodnice na Okrožnem sodišču v Kopru izvoli Maja Tomašević. Glasujemo. 9 glasov za, nihče ni bil proti.
(Za je glasovalo 9.)(Proti nihče.)
Ugotavljam, da je sklep sprejet in zaključujem to točko dnevnega reda.
Pričenjam 2. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE PREDLOG ZA IMENOVANJE KOMISIJE ZA PRESOJO USTREZNOSTI KANDIDATOV PO ZAKONU O PRAVNEM VARSTVU V POSTOPKIH JAVNEGA NAROČANJA, ki ga je Državnemu zboru predložil Sodni svet.
Gradivo je objavljeno na spletni strani Državnega zbora. Tudi tukaj bo z nami sodeloval gospod Razdrih.
Torej Zakon o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja določa, da v postopkih imenovanja in razrešitve predsednika in članov Državne revizijske komisije sodeluje Komisija za presojo ustreznosti kandidatov, ki jo za dobo petih let imenuje Državni zbor. Komisijo za presojo ustreznosti kandidatov sestavljajo predsednik in dva člana, ki jih Državnemu zboru v imenovanje predlaga Sodni svet izmed svojih članov. Aktualnim članom komisije 28. januarja 2025 poteče mandat, zato mora Državni zbor imenovati nove člane za naslednje petletno mandatno obdobje. Sodni svet Državnemu zboru predlaga, da za predsednico komisije imenuje doktorico Urško Kežmah, za člana pa magistrico Joniko Marflak Trontelj in doktorja Marka Novaka.
Izvolite besedo, gospod Razdrih.
Torej čisto na kratko. Sodni svet je se odločil predlagati v to komisijo najbolj kompetentne svoje člane, dva doktorja znanosti, eno magistrico iz javnega prava. Vsi imajo tudi izkušnje iz tega področja, tako da je to vse.
Najlepša hvala.
Odpiram razpravo. Ni interesa za razpravo, zato zaključujem. In prehajamo na glasovanje. Predlog sklepa se glasi:
Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep, s katerim se v Komisijo za presojo ustreznosti kandidatov po Zakonu o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja za dobo petih let imenujejo za predsednico doktorica Urška Kežmah, za člana pa magistrica Jonika Marflak Trontelj in doktor Marko Novak. Mandat jim začne teči 29. januarja 2025.
Glasujemo. 9 glasov za, nihče ni bil proti.
(Za je glasovalo 9.)(Proti nihče.)
Ugotavljam, da je sklep sprejet.
Zaključujem to točko dnevnega reda in se zahvaljujem gospodu Razdrihu. Hvala lepa. Nasvidenje.
Prehajamo na 3. TOČKO, TO PA JE ODSTOP S FUNKCIJE DRUGE NAMESTNICE PREDSEDNICE RAČUNSKEGA SODIŠČA REPUBLIKE SLOVENIJE.
Del gradiva je objavljen pri Epi, del pa ste ga zaradi varstva podatkov prejeli v varovani predal v sistemu UDIS.
Magistrica Mojca Planinšek v skladu s prvo točko prvega odstavka 10. člena Zakona o Računskem sodišču Državnemu zboru predlaga, da jo predčasno razreši s funkcije druge namestnice predsednice Računskega sodišča Republike Slovenije, in sicer z dnem 31. januar 2025. Skladno s prvo točko prvega odstavka 10. člena Zakona o Računskem sodišču je član Računskega sodišča predčasno razrešen, če Državnemu zboru predloži izjavo, da odstopa. Šesti odstavek 10. člena Zakona o Računskem sodišču nadalje med drugim določa, da je član Računskega sodišča predčasno razrešen in mu preneha mandat z dnem, ko Državni zbor ugotovi nastop razloga iz prve točke prvega odstavka tega člena.
Odpiram razpravo. Danijel Krivec, izvolite.
Ja, hvala za besedo, spoštovana predsednica. Lep pozdrav vsem prisotnim.
Zdaj, seznanili smo se s kar nekaj odstopi do zdaj, vendar je bilo vedno tudi neka obrazložitev, zakaj nekdo odstopa oziroma vsaj običajno tisti, tista floskula "odstopa iz osebnih razlogov". V tem primeru nimamo nobenega pojasnila, zakaj nekdo odstopa. Zdaj če je to posledica vseh zadnjih dogajanj na Računskem sodišču, bi to pomenilo nek čuden signal, zato me zanima, če je vsaj Mandatno-volilna ali vi kot predsednica dobila kakšno obrazložitev, zakaj nekdo odstopa. Mislim, da bi bilo korektno tudi do organa, ki te ljudi potrjuje, da ko nekdo preneha s tako funkcijo, vsaj navede nek razlog. Kot sem rekel, običajno do zdaj so bile ali zdravstvene težave ali neki osebni razlogi, v tem primeru pa nimamo nobene obrazložitve. In glede na dogajanje v zadnjem obdobju na Računskem sodišču, odvzem finančnih sredstev, pritiski na njihove odločitve - govorimo o političnih pritiskih, zavračanje njihovih odločb s strani tudi konec koncev predsednika Vlade in tako naprej - si lahko javnost in mi mislimo, da je to razlog. Pa verjamem, da ni, ne, upam. Zato me zanima ali ima Mandatno-volilna komisija tako kot v običajnih postopkih neko, bi rekel, utemeljitev oziroma vsaj nek, neko sporočilo s strani dotične, zakaj v tem trenutku, ravno v tem trenutku pač zapušča to verjetno kar dobro plačano mesto. Tako da bi prosil za odgovor.
Ja, hvala lepa. Torej Mandatno-volilna komisija je svojim članom posredovala vse gradivo, ki ga je prejela, tako kot vedno. Jaz kot predsednica nimam pristojnosti, da bi zase zadrževala kakršnakoli gradiva in jih ne posredovala članom naprej. Moram vas pa popraviti v vaši trditvi, da je običajno predlog obrazložen. To seveda ni tako. Večinoma predlogi niso obrazloženi, ker tega tudi zakon ne zahteva. Zakon zahteva samo svoboden izraz volje nekoga, ki želi biti razrešen in nič drugega kot to. V tem primeru, torej obrazložitve ni bilo, jaz je ne bom zahtevala, ker nimam te pravice, seveda pa lahko vsak od nas si misli, kar si želi. To pa, da pa javno potem insinuiramo, kakšni so razlogi, tudi pri tej točki, se mi pa zdi, se mi pa zdi nedopustno in vas prosim, da se tukaj tudi ustavimo. Namreč točka danes je razrešitev, kandidatka oziroma namestnica predsednice Računskega sodišča je izrazila svojo svobodno voljo. Če bi bila prisotna, bi jo lahko o razlogih tudi povprašali, sicer pa z njeno odsotnostjo predlagam, da tukaj ne insinuiramo, kaj so bili razlogi, ker razlogi so lahko mnogovrstni, lahko so osebne narave ali pa tudi kaj drugega in ne bi bilo prav, da tukaj insinuiramo, kaj je zdaj povod za to.
Izvolite.
Ja, hvala.
Zdaj upam, da smo še vedno v Državnem zboru in da virus gospe Lene Grgurevič ne kroži in da imamo pravico do besede pa da kakšno stvar lahko tudi vprašamo. Mislim, da nisem nič takega vprašal in nespoštljivo govoril. V mojem, moji razpravi se je šlo za vprašanja in se zahvaljujem za odgovore in res ni potrebna nobena nervoza, predvsem pa ne govorjenje o tem, kaj smemo, kaj ne smemo v tem Državnem zboru, ker tega smo pa počasi že, bi rekel, po domače siti, no, s strani predsedujočih. Jaz sem korektno vprašal, vi ste korektno odgovorila in gremo naprej. Ni treba nobenega šolati po nepotrebnem, nisem bil nič nesramen. Tako da res bo treba prevetriti ta Državni zbor, ker ti virusi so res v zadnjem obdobju zelo hudi. In je pa res, da smo v času, bi rekel, v zimskem in so virusi še toliko bolj agresivni.
Jaz vam predlagam, da začnete s prezračevanjem v vaših prostorih vaše poslanske pisarne. Sicer pa vas moram spet popraviti. V svoji razpravi niste zgolj zastavljali vprašanj, ste komentirali in na to sem vas opozorila.
Želi še kdo? Janez Cigler Kralj, izvolite.
Hvala lepa.
Glejte, stvari postajajo vedno bolj napete. Bolj ko vam kdaj predočimo, ne vem, samo dejstva, ki pač vam niso prijetna, začnete utiševati opozicijo. In proti temu protestiram in podpiram tukaj kolega Krivca in mislim, da s tem si delate slabo uslugo. Slabo uslugo delate tudi v parlamentarizmu, pa ne samo vi, številni predvsem iz vrst Svobode, ki vodite različna delovna telesa.
Tudi v naši poslanski skupini je bilo prvo vprašanje vseh, ko smo bili seznanjeni s tem odstopom s funkcije druge namestnice predsednice Računskega sodišča, zakaj je gospa odstopila. In ko sem šel v varovani predal iskati obrazložitev, ga, je nismo našli, nič drugega kot pa ta papir ni noter. Tukaj imamo samo anonimiziran njen naslov, sicer pa razlogov ni. In poslušajte, predsednica, ostro protestiram proti temu, da Danijelu Krivcu rečete, da insinuira, če ob tem, ko v času, ko se izvajajo hudi pritiski na Računsko sodišče, ki je ena izmed institucij, ki bi morala biti najbolj robustna in odporna na politične vplive in pritiske in je podvržena tem pritiskom in to na Komisiji za nadzor javnih financ v tem Državnem zboru, predsednica jasno pove in s tem seveda zelo bremeni finančnega ministra, celotno ekipo njegovo in pa predsednika Vlade ,potem pa vi tu kolega Danijela Krivca obravnavate kot enega šolarčka pa ga hočete utišati. Protestiram. To je zavržno, to je nesprejemljivo. Tudi mi se sprašujemo, kaj je od zadaj in ne bom insinuiral, če povem dejstva. Predsednica Računskega sodišča, lahko najdemo magnetogram, je tukaj, tamle na tistem stolu je sedela, javnosti, to ni nič skritega, noben, noben tajni sestanek ni bil, ampak je bila javna seja Komisije za nadzor javnih financ, sicer je pa gospa Ahčin govorila tudi veliko v medijih, javno sporočila, da ji delate revanšo zato, ker so vam dali nekaj neprijetnih odločb, mnenj, revizij in tako naprej začenši z nakupom Litijske, a ne, čez 7 milijonov, z nakupom računalnikov, da ne omenjam 8 tisoč 600 evrov za Svetlano Makarovič. In nobena insinuacija kolega Danijela Krivca ni, če poveže ta odstop druge namestnice predsednice Računskega sodišča, ki se je zgodil v tem času, ko vi pritiskate na to institucijo Računskega sodišča tako močno. To ni insinuacija, če mi to povežemo. Dokažite nam, da ni to od zadaj. Razlage ni. In če je to ... / oglašanje iz dvorane/ Ja, zelo lepo se izražate, kolega. Upam, da je na magnetogramu in da bo tudi pisalo, kdo je to rekel. Torej, če to časovno sovpada, je edino logično, da pomislimo, da je to zaradi teh pritiskov. In ravno zaradi tega vi in vaši znašate tak pritisk na te inštitucije - da bi ljudje obupali. Eni zdržijo več, eni so robustni, eni imajo močno voljo in zdržijo take pritiske, eni pa ne, ker so samo ljudje. Trdim, da je to gotovo povezano in zaradi tega ste še bolj živčni in jemljete besedo. Če pa želite, če pa želite, saj to simbolika govori še več kot tisoč besed, lahko pa pridemo opozicijski poslanci naslednjič na MVK ali pa na druge s silver tape-om prelepljenim, ampak a veste, resnice pa ne boste prekrili.