Spoštovane kolegice in kolegi, predlagam, da začnemo.
Imamo eno pooblastilo; gospod Predrag Baković nadomešča Janija Prednika.
Ugotavljam, da smo sklepčni in pričenjam 122. sejo Kolegija in vse prisotne še enkrat lepo pozdravljam.
Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE NA DOGOVOR O SKLICU IZREDNE SEJE DRŽAVNEGA ZBORA.
S sklicem seje kolegija ste kot gradivo k tej točki prejeli zahtevo skupine poslank in poslancev s prvopodpisano magistro Natašo Avšič Bogovič za sklic izredne seje Državnega zbora.
V zvezi s sklicem 99. izredne seje zbora predlagam sledeče. Pod a, predlog dnevnega reda je določen z zahtevo in se glasi: Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti, tretja obravnava. Pod b datum seje: v sredo, 2. 4. 2025 ob 10. uri do zaključka seje. In pod c: najava časa za razpravo za poslanske skupine - ena točka po tretjem odstavku 67. člena Poslovnika zbora in 5 minut za dopolnilno obrazložitev predlagatelja predloga zakona, to je Vlada, in do 30 minut za razpravo predlagatelja.
Odpiram razpravo. Ja, želi Cigler Kralj besedo, izvolite.
Hvala lepa, podpredsednik, dober dan vsem.
Glejte, tale moja razprava se nanaša na predsednico Državnega zbora. Mi je žal, da je danes ni tu, ampak tudi vodja Poslanske skupine Svobode mislim, da je enako soodgovorna, ker sodelujejo pri tem. Kakorkoli, jaz v imenu Poslanske skupine Nove Slovenije protestiram nad takim posiljevanjem postopka, rednega postopka obravnave zakona. Zdaj vam bom pa samo dejstva navedel, da ne bom obtožen, da si kaj izmišljujem. 16. 1. 2025, vložitev Zakona o zdravstveni dejavnosti, splošna obravnava, razpisana za 30. 1. - 14 dni po vložitvi. Matično delovno telo po splošni obravnavi 11. 3. in 13. 3., druga obravnava v Državnem zboru 28. 3. in tretja obravnava 2. 4. Glejte, tole gre hitro kot bi bil po nujnem postopku, a ne, še posebej zdaj iz druge na tretjo. To gre hitreje kot po nujnem postopku. Poslušajte, to ... To ni normalno in jaz vam povem, da je šlo že čez vse meje. Vem, da se to nikjer ne bo poznalo. Vem, da je brez zveze, da bom jaz obtožen, da kalim tule eno lepo sožitje, ki ga že dolgo ni in da bom jaz problem, ne tisti, ki parlamentarni red in proceduro rušijo, ampak kakorkoli, povedal sem, na zapisniku je, na magnetogramu je. Zdaj vam pa povem tudi to, napovedujem, da tu pri odločanju o tej izredni seji jaz ne bom sodeloval v imenu Poslanske skupine NSi in bom zdaj sejo tudi zapustil.
Hvala lepa.
Ja, pozdravljeni, hvala lepa za besedo.
Je prav verjetno, da se odzovem. Razumem te frustracije kolege Cigler Kralja, sploh po zadnjih, zadnjih izkušnjah ali pa dogodivščinah, ki jih imajo, bom rekla, na političnem parketu. Vprašam se ali je res sporno oziroma ali je kakorkoli ne v skladju s poslovniškimi določbami, da se danes pogovarjamo o sklicu izredne seje zbora, ko pa vemo, o čem se pogovarjamo in je bilo to tudi pričakovati. Skratka seveda bomo podprli vse, kar se bomo danes dogovorili, ker je tako prav.
Hvala lepa, podpredsednik.
Zdaj že razprava v Državnem zboru v prejšnjem branju je pokazala na nedorečenost predlagane zakonske ureditve Zakona o zdravstveni dejavnosti. Celo dva ministra te vlade opozarjata na določene stvari, ki so lahko tudi protiustavne in ki bodo zagotovo sprožile ustavni spor. In razmak ali pa čas med branji pametna vlada ali pa pametni politiki uporabijo za to, da poiščejo najboljšo rešitev zdaj v dani situaciji to ni to, ampak je hitenje s postopkom slabega zakona, ki bo zdravstvenemu sistemu dodal še eno dodatno zanko okoli vratu. Omogočil bo pa zgolj to, da se bo predsednik vlade v predvolilni kampanji hvalisal, da je ločil javnega od zasebnega zdravstva. Ta Zakon o zdravstveni dejavnosti, o katerem naj bi razpravljali jutri na izredni seji, zahteva 20 oziroma 19 podzakonskih aktov. Zdaj, poznavajoč prakso, to traja približno leto in pol. Skratka, četudi bi bile redne volitve, ta zakon dejansko še ne bi polno krvno zadihal do naslednjih volitev, ampak bi puščal status quo z nekim narativom, da je aktualna koalicija stanje v zdravstvu uredila, v bistvu ga pa še dodatno ruši. Tako da v tem pogledu bi se pridružil mojemu predhodniku, da je zagotovo preuranjena izredna seja in da ni razloga, da se hiti s tretjim branjem, zato tudi poslanci stranke Demokrati ne podpiramo hitenja v danih zadevah.
Ja, hvala za besedo. V Poslanski skupini Svoboda in tudi v koaliciji smo dopis ministra in ministrice, tako kot je bilo napisano v zapisu, ponovno preučili. Tudi obe sodbi Ustavnega sodišča smo preučili. S pravnega vidika preučili, strokovno preučili. Nista bili izdani ali pa izrečeni v istih okoliščinah. Danes je situacija absolutno drugačna. In se potem upoštevajoč vse navedeno odločili, da gremo z zakonom v takšni obliki naprej. Ja, če bo ponovno sprožen, se pravi, če bo ponovno dana ustavna pobuda za pregled teh določb oziroma za pač za razmislek ponovno o tem ali je sporna določba, bomo pač ravnali v skladu s tem, kar bo Ustavno sodišče povedalo. Danes pa, kot rečeno, smo proučili, naredili ponovni premislek. Enostavno jaz zdaj te na nek način, ja, lahko rečem, histerije, smislu tega, da hitimo s sprejemom tega zakona, enostavno ne razumem. Je zelo pomemben zakon, potrebno ga je čim prej začeti izvajati, saj tudi vemo, da ima posamezne prehodne določbe, ki ne bodo omogočile še takojšnjega izvajanja v celoti, zato je potrebno k zakonu pristopiti kar najhitreje. In to, da imamo predlog danes na mizi za tretjo obravnavo v sredo, ni nobeno hitenje. Od petka do danes oziroma do srede je šlo zgolj za tehnična opravila, povezana s tem in za nobene vsebinske zadeve več. Tako da ne vidim razloga, da ne izpeljemo jutri izredne seje. Hvala.
Hvala podpredsednik.
No, saj ravno to izvajanje je pokazalo neustreznost ali pa preuranjenost sklica izredne seje, na kateri bi se še v tretjem branju potrdili Zakon o zdravstveni dejavnosti. Celo v koaliciji dopuščajo možnost, spremenjene odločitve na podlagi odločitve Ustavnega sodišča, kar pomeni, da pričakujejo ustavni spor. Hkrati poudarjajo, da prehodne določbe pomenijo nek zamik pri uresničevanju zakonov, zato nek trezen razmislek v tretjem branju za zakon, ki mu nasprotuje praktično celotna stroka, ki mu nasprotuje Zakonodajno-pravna služba pomeni zdrav razum. Hitenje, torej sklic izredne seje in že jutri odločanje, pa nekaj popolnoma nesprejemljive, zato tudi poslanci stranke Demokrati ne želimo pri tem sodelovati in tudi jaz zapuščam to sejo kolegija.