125. redna seja

Kolegij predsednice Državnega zbora

18. 4. 2025

Transkript seje

Začenjam 125. sejo Kolegija in vas vse lepo pozdravljam!

Obveščam vas, da ste bili včeraj z dopisom obveščeni o širitvi dnevnega reda seje z novo točko, in sicer s 1.a točko o dogovoru o sklicu izredne seje Državnega zbora ter da vam je bilo včeraj posredovano gradivo k 1. točki dnevnega reda.

Poleg tega pa vas obveščam, da poslanec Soniboj Knežak nadomešča poslanca Janija Prednika, poslanec Tine Novak poslanca doktorja Anžeta Logarja in sama nadomeščam doktor Mateja T. Vatovca.

Prehajamo torej na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - DOLOČITEV ČASA OBRAVNAVE TOČK DNEVNEGA REDA 30. SEJE DRŽAVNEGA ZBORA, KI SE BO ZAČELA V TOREK, 22. APRILA 2025.

Gradivo k tej točki ste prejeli včeraj, pa kar preden odprem razpravo, predlagam spremembo in sicer, da v četrtek najprej začnemo sejo s 13. točko, da se pač 13., pa tista točka, ki bi morala biti prva, zamenjata med sabo. Sedaj pa odpiram razpravo, želi kdo kaj razpravljati? (Ne.) Ne želi.

Ker ne želi nihče razpravljati, Razpravo zaključujem in prehajamo na glasovanje. Na glasovanje dajem predlog naslednjega sklepa, in sicer: sprejme se čas za obravnavo posameznih točk dnevnega reda 30. seje Državnega zbora, ki se bo začela v torek, 22. aprila 2025, in sicer skupaj seveda s predlagano spremembo, ki sem jo omenila.

Glasujemo. Kdo je za? (Soglasno.) Kdo je proti? (Nihče.)

Sklep je sprejet.

S tem zaključujem to točko dnevnega reda.

Prehajamo na 1.A TOČKO DNEVNEGA REDA - DOGOVOR O SKLICU IZREDNE SEJE DRŽAVNEGA ZBORA.

Gradivo k tej točki, to je zahtevo skupine poslank in poslancev s prvopodpisano magistrico Natašo Avšič Bogovič za sklic izredne seje Državnega zbora ste prejeli včeraj, 17. 4. 2025 z obvestilom o širitvi današnje seje Kolegija.

V zvezi s sklicem 102. izredne seje zbora predlagam sledeče: najprej, predlog dnevnega reda je določen z zahtevo in se glasi: Predlog zakona o javnih uslužbencih, druga obravnava, potem pod b. datum seje: v petek, 25. 4. 2025, naj bi bilo to 15 minut po končani 30. seji Državnega zbora do zaključka seje, in pa še glede najave časa za razpravo za poslanske skupine, ena točka po tretjem odstavku 67. člena Poslovnika zbora, do 5 minut za dopolnilno obrazložitev predlagatelja predloga zakona, se pravi to je Vlada ter do 30 minut za razpravo predlagatelja. Odpiram razpravo. Želi kdo besedo, morda predstavnica Vlade? (Ne.) Nihče ne želi razpravljati.

Torej razpravo zaključujem in dajem na glasovanje naslednji predlog sklepa: Poslanske skupine k točki dnevnega reda 102. izredne seje Državnega zbora najavijo čas v skladu s tretjim odstavkom 67. člena Poslovnika Državnega zbora.

Glasujemo. Kdo je za? (Soglasno.) Kdo je proti? (Nihče.)

Sklep je sprejet.

Potem dajem na glasovanje naslednji predlog sklepa: predlagatelj predloga zakona, to je Vlada, ima do 5 minut za dopolnilno obrazložitev ter do 30 minut za razpravo.

Glasujemo. Kdo je za? (Soglasno.) Kdo je proti? (Nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

S tem zaključujem to točko dnevnega reda.

Prehajamo na 2. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG ZA OBRAVNAVO PREDLOGA ZAKONA PO NUJNEM POSTOPKU.

Gradivo ste prejeli s sklicem seje kolegija in kar prehajamo na obravnavo predloga, da se po nujnem postopku obravnava Predlog Zakona o informacijski varnosti. Pa sprašujem predstavnico Vlade, generalno sekretarko Barbaro Kolenko Helbl, ali želite morda tokrat besedo, izvolite.

Hvala. Vlada predlaga Državnemu zboru, da predlog zakona obravnava po nujnem postopku, da se preprečijo težko popravljive posledice za delovanje države, in sicer iz naslova kibernetskih groženj, možnih napadov, ki bi te posledice povzročili in seveda gre za implementacijo, nujno implementacijo nisva direktive, ki viša kibernetsko varnost države. Hvala.

Najlepša hvala za kratko in jedrnato utemeljitev. Sedaj pa odpiram razpravo. Želi morda kdo razpravljati? Tokrat ne. Tereza, želiš razpravljati? Ne. Torej, če ne želi nihče razpravljati, razpravo zaključujem in prehajamo na glasovanje.

Na glasovanje dajem predlog naslednjega sklepa in sicer: Predlog Zakona o informacijski varnosti se obravnava po nujnem postopku.

Glasujemo. Kdo je za? (Trije smo za.) Je kdo proti? (predstavnik Nepovezanih.)

Tako, da ugotavljam, da je sklep sprejet.

S tem zaključujem to točko dnevnega reda.

Prehajamo na 3. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE NA PREDLOG ZA OBRAVNAVO PREDLOGA ZAKONA PO SKRAJŠANEM POSTOPKU.

Predlog ste prejeli s sklicem seje Kolegija.

Prehajamo na obravnavo predloga, da se po skrajšanem postopku obravnava Predlog zakona o spremembi Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023. Ponovno sprašujem predstavnico Vlade, generalno sekretarko Barbaro Kolenko Helbl, ali želite besedo? Izvolite.

Hvala. Predlagamo obravnavo predloga zakona po skrajšanem postopku, ker gre za manj zahtevno spremembo, in sicer samo za podaljšanje v bistvu roka, ki se nanaša na ukrep za prizadeto prebivalstvo na stanovanjskem področju gre pa za nadomestilo za prebivanje. Hvala.

Najlepša hvala. Odpiram razpravo. Želi kdo besedo? Ne želi.

Razpravo torej zaključujem in prehajamo na glasovanje.

Na glasovanje dajem naslednji predlog sklepa in sicer: Predlog zakona o spremembi Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 se obravnava po skrajšanem postopku.

Glasujemo. Kdo je za? (Svoboda, Socialni demokrati in Levica.) Je kdo proti? (Nepovezani.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

S tem zaključujem to točko dnevnega reda.

Prehajamo na 4. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE NA PREDLOG SKLEPA O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH SKLEPA O DOLOČITVI ŠTEVILA MEST POSLANSKIH SKUPIN V DELOVNIH TELESIH DRŽAVNEGA ZBORA IN O DOLOČITVI POSLANSKIH SKUPIN, KI JIM PRIPADAJO MESTA PREDSEDNIKOV IN PODPREDSEDNIKOV DELOVNIH TELES DRŽAVNEGA ZBORA.

Gradivo ste prejeli s sklicem seje in odpiram razpravo. Želi kdo besedo?

Izvolite. Teza Novak.

Jaz v imenu Poslanske skupine Svoboda moram povedati, da smo razočarani nad dejstvom, da v Poslanski skupini Nepovezanih poslancev ocenjujejo, da gre v primeru delovnih teles, ki smo jih ponudili za tako imenovana, glede na njihov odziv drugorazredna delovna telesa. Doslej namreč še nobena poslanska skupina ni okarakterizirala na primer Ustavne komisije, ki odloča o spremembah Ustave za drugorazredno delovno telo. Kar se tiče Odbora za zadeve EU, moram opozoriti, da ga določa Zakon o sodelovanju med Državnim zborom in Vlado v zadevah Evropske unije. Ta odbor zaseda skoraj da vsak petek in sodeluje pri oblikovanju stališč Republike Slovenije v institucijah Evropske unije. Komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je stalno delovno telo Državnega zbora, ki ga posebej določa 33. člen Poslovnika, pa tudi 13. člen Zakona o odnosih Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja. Kar se tiče Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, pa jo je članica Poslanske skupine Nepovezanih poslancev v času, ko je sodelovala v drugi poslanski skupini, celo vodila.

V Poslanski skupini Svoboda opozarjamo, da vsa delovna telesa Državnega zbora predstavljajo notranjo organizacijsko obliko delovanja Državnega zbora in ni prvo in drugorazrednih delovnih teles, kot tudi ni prvo in drugorazrednih poslancev. Po analogiji tega kar so zapisali, bi potem pomenilo, da so poslanci, ki sodelujejo v omenjenih delovnih telesih. ki smo jih ponudili v Gibanju Svoboda, drugorazredni. Tega nikakor ne moremo sprejeti.

Tudi to moram še omeniti, da sta poslanca, dva iz zdajšnje poslanske skupine Nepovezanih poslancev sodelovala v prejšnjem mandatu v poslanski skupini, ki ni želela nepovezanim poslancem dati niti enega delovnega telesa, mi pa smo kljub vsemu ponudili štiri in seveda, če se premislijo, naša ponudba še vedno velja.

Hvala lepa Morda želi še kdo razpravljati? Kajti če ne, se bom sama kot oseba, ki nadomešča Mateja Tašnerja Vatovca, prijavila k besedi.

Ja, pridružujem se Terezinemu pogledu na to zadevo. Presenetljivo je, da so vam ponujeni nepovezani delovna telesa, ki se tičejo zunanje politike. Navsezadnje je bil vodja vaše poslanske skupine celo zunanji minister v prejšnji vladi in je prav presenetljivo, da ocenjuje telesa, ki se ukvarjajo z mednarodno politiko, za drugorazredna.

Prav tako je presenetljivo, da se Komisija za peticije tako ocenjuje. Kolegica Irgl jo je vodila ne samo enkrat, ampak nekaj mandatov, kolikor imam v spominu, samo enkrat vmes ne, mislim, kadarkoli je bila torej v opoziciji, je praktično vodila to telo, ne vem več koliko mandatov, tako da je to pravzaprav osupljivo, da ocenjujete ta telesa za drugorazredna, in kot je povedala Tereza, mi smo v Državnem zboru, v parlamentu kot najvišji zakonodajni instituciji te države, ki gotovo v svojem organigramu nima prvo in drugorazrednih delovnih teles in nima ne prvo in drugorazrednih poslancev. Kot tudi v tej državi ne obstajajo prvo in drugorazredni državljani in državljanke. Tako da, bi prosila, da se v bodoče takšnih kvalifikacij, kdorkoli že, zdaj tokrat ste to pač vi, vzdržite, ker je to žaljivo do te institucije in mislim, da vam je ta koalicija šla izjemno nasproti glede na dejstvo, da kot rečeno, sami tega posluha do Nepovezanih v prejšnjem mandatu, in to sta bila dva vaša nosilna člana, pravzaprav člana tiste opcije takrat niso prisluhnili in niso popustili in niso bili pripravljeni popustiti niti za milimeter. Poleg tega pa se vam komplicirajo zadeve tudi zaradi nekdanje poslanske skupine, ki sta ji pripadala, ki pa res noče nikoli popustiti niti za milimeter, ne takrat in ne tokrat.

Tako, da resnično naprošam, da se vzdržimo tovrstnih neprimernih in žaljivih kvalifikacij in diskreditacij Državnega zbora.

Je morda še kdo zainteresiran za razpravo? Ni, če ne seveda razpravo zaključujem in prehajamo na glasovanje.

Na glasovanje dajem sledeči predlog sklepa in sicer: odločamo o predlogu sklepa o spremembah in dopolnitvah sklepa o določitvi števila mest poslanskih skupin v delovnih telesih Državnega zbora in o določitvi poslanskih skupin, ki jim pripadajo mesta predsednikov in podpredsednikov delovnih teles Državnega zbora.

Glasujemo. Kdo je za? (Soglasno.) Kdo je proti? (Nihče.)

In ugotavljam, da je sklep sprejet.

S tem zaključujem to točko dnevnega reda.

Prehajamo na 5. TOČKO DNEVNEGA REDA, TO JE NA TOČKO RAZNO.

Sprašujem, ali je tukaj kaj takšnega, o čemer bi morali kaj reči. Ni.

Ker nihče ne želi razpravljati seveda zaključujem razpravo in s tem tudi to točko dnevnega reda in 125. sejo Kolegija in vas lepo pozdravljam.

Lep vikend. Upam, da ne boste šli na kavico čez Maximarket, da ne bo dodatnih težav.