35. redna seja

Mandatno-volilna komisija

3. 7. 2025

Transkript seje

Dobro jutro!

Pričenjam 35. sejo Mandatno-volilne komisije.

Vse članice in člane lepo pozdravljam, prav tako pozdravljam tudi vabljene na to sejo.

Obveščam vas, da imamo nekaj opravičil, in sicer sta se za danes opravičila kolega Ferenc Horváth in kolegica Jelka Godec, potem pa še imamo nekaj pooblastil; Branko Zlobko nadomešča magistrico Natašo Avšič Bogovič, Rado Gladek pa nadomešča Alenko Jeraj.

S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red: 1. točka - Predlogi sklepov o izvolitvi sodnikov porotnikov, delovnih in socialnega sodišča. Potem pa sem 1. julija in 2. julija predlagala razširitev seje z naslednjima točkama dnevnega reda: A1. - Predlog za izvolitev treh članic ali članov Stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu, in B1. - Predloga za izvolitev v sodniško funkcijo na sodniški mesti okrajnih sodnic na Okrajnem sodišču v Kopru.

Želi kdo v imenu poslanske skupine predstaviti stališče o predlogih za razširitev? (Ne.) Ugotavljam, da ne.

Torej glasujemo o predlagani razširitvi dnevnega reda seje z novo A1. točko.

Glasujemo. Za je glasovalo deset poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 10.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je predlog sprejet.

Sedaj pa glasujemo še o predlagani razširitvi dnevnega reda seje z novo B1. točko.

Glasujemo. Za je glasovalo 11 poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 11.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je tudi ta predlog sprejet.

Nekatera gradiva za današnjo sejo ste prejeli v varovani predal sistem Udis, ker vsebuje osebne podatke, v kolikor pa jih nameravate navajati, vas prosim, da me na to predhodno opozorite, da bom v skladu s 101. členom v takem primeru sejo zaprla za javnost.

Sedaj pa prehajamo na A1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG ZA IZVOLITEV TREH ČLANIC ALI ČLANOV STALNEGA ARBITRAŽNEGA SODIŠČA S SEDEŽEM V HAAGU, ki ga je Državnemu zboru predložila predsednica Republike Slovenije.

Del gradiva je objavljen pri EPI, celotno gradivo pa ste zaradi varstva podatkov prejeli v varovani predal sistem Udis.

K tej točki dnevnega reda sem vabila Urad predsednice Republike Slovenije, seje pa se udeležuje magistrica Nataša Brenk, vodja Službe za splošne zadeve.

Lepo pozdravljeni!

Na podlagi tretjega odstavka 1. člena Zakona o predlaganju kandidatov iz Republike Slovenije za sodnike mednarodnih sodišč, se ta zakon uporablja tudi za izvolitev ali imenovanje predstavnikov Republike Slovenije v mednarodne pravosodne organe in za člane mednarodne arbitraže iz Republike Slovenije.

Člana Arbitražnega sodišča izvoli Državni zbor s tajnim glasovanjem z večino glasov vseh poslancev, predsednik Republike Slovenije pa v postopku izbora kandidatov pridobi mnenje Vlade in Sodnega sveta ter posreduje predloge potrebnega števila kandidatov za izvolitev Državnemu zboru, lahko pa predlaga tudi več kandidatov, kot je potrebno po pravilih mednarodnega sodišča.

Predsednica republike na podlagi navedene določbe za tri prosta mesta članic in članov Stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu, Državnemu zboru v izvolitev predlaga pet kandidatov, in sicer doktorja Mateja Avblja, doktorico Veroniko Fikfak, Ano Stanič, doktorico Verico Trstenjak in doktorja Jureta Vidmarja.

Predlog predsednice je obrazložen, priloženi sta mu tudi mnenje Vlade in mnenje Sodnega sveta, iz katerih izhaja, da kandidati izpolnjujejo formalne pogoje in so primerni za izvolitev na razpisane funkcije. / kihanje v dvorani/ Na zdravje! Končno izbiro treh članov Stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu bo opravil državni zbor s tajnim glasovanjem.

Na tej točki pa dajem besedo magistrici Nataši Brenk za dodatno obrazložitev.

Izvolite.

Mag. Nataša Brenk

Hvala lepa.

Spoštovani poslanke in poslanci, članice in člani Mandatno-volilne komisije!

Ministrstvo za pravosodje je 21. februarja letos v Uradnem listu objavilo razpis za tri prosta mesta članic ali članov Stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu, in sicer za mandat od 7. avgusta 2025 dalje. Ministrstvo je na razpis prejelo 5 kandidatur, ki jih je že omenila predsednica komisije, in sicer profesorja doktorja Mateja Avblja, profesorico doktorico Veroniko Fikfak, Ano Stanič, profesorico doktorico Verico Trstenjak in profesorja doktorja Jureta Vidmarja.

V skladu s 6 členom Zakona o predlaganju kandidatov iz Republike Slovenije za sodnike mednarodnih sodišč je predsednica republike takoj po prejetju kandidatur za mnenje zaprosila Vlado Republike Slovenije in Sodni svet. 31. marca smo tako prejeli dopis Vlade z mnenjem, da vsi prijavljeni kandidati izpolnjujejo formalne pogoje in so primerni za opravljanje funkcije. 28. maja smo nato prejeli še mnenje Sodnega sveta, ki je opravil razgovor z vsemi kandidati, za kar se predsednica republike članicam in članom Sodnega sveta posebej zahvaljuje.

Sodni svet je v svojem mnenju, prav tako ugotavlja, da so vsi kandidati vrhunski strokovnjaki z dolgoletnimi in obsežnimi izkušnjami v mednarodnem okolju in so primerni za imenovanje na funkcijo. Kot najprimernejšo kandidatko za opravljanje funkcije pa je Sodni svet izpostavil profesorico doktorico Veroniko Fikfak. Predsednica je temeljito preučila kandidature, mnenji Vlade in Sodnega sveta, v uradu pa smo tudi z vsemi kandidati opravili pogovor. V nadaljevanju postopka se je predsednica posvetovala tudi z vodji poslanskih skupin, poslancema narodnih skupnosti in nepovezanimi poslanci. Na podlagi posvetovanj, podrobne preučitve mnenj Vlade in Sodnega sveta, celotne prijavne dokumentacije in poročila, ki smo ga na uradu pripravili ob opravljenih pogovorih s kandidati, se je predsednica republike odločila, da bo v celoti spoštovala mnenje Vlade in Sodnega sveta, zato Državnemu zboru predlaga, da za tri člane Stalnega arbitražnega sodišča izvoli nekoga izmed petih kandidatov oziroma kandidatk prijavljenih na razpis.

Podrobnejše predstavitve kandidatov ste prejeli v predsedničinem predlogu. Dovolite pa mi, da v nadaljevanju samo na kratko izpostavim nekaj ključnih dosežkov, ki kandidate uvrščajo med najboljše poznavalce mednarodnega arbitražnega prava v Sloveniji in utemeljujejo njihovo primernost za opravljanje funkcije, na katero kandidirajo.

Doktor Matej Avbelj je redni profesor za evropsko pravo in prorektor na Novi univerzi. Večkrat je bil uvrščen med deset najvplivnejših pravnikov v Sloveniji, med drugim je leta 2023 prejel nagrado Pravniškega društva Slovenije za pravnika leta. Leta 2020 je bil imenovan za rezervnega člana arbitražnega panela med EU in Združenim kraljestvom, od leta 2022 pa je tudi član upravnega odbora Evropske agencije za človekove pravice na Dunaju.

Doktorica Veronika Fikfak je profesorica za človekove pravice in mednarodno pravo, na University College London, kjer je tudi doktorica univerzitetnega, direktorica univerzitetnega inštituta za človekove pravice. Od leta 2022 je tudi ad hoc sodnica na Evropskem sodišču za človekove pravice, v arbitražnih postopkih pa je doslej sodelovala kot odvetnica držav v postopkih.

Gospa Ana Stanič je članica Stalnega arbitražnega sodišča že od leta 2019. Kandidatka je direktorica odvetniške pisarne, v okviru katere svetuje državam članicam EU, energetskim podjetjem, evropski komisiji ter drugim mednarodnim institucijam na področju mednarodnega, evropskega in energetskega prava. Kot gostujoča profesorica predava mednarodno arbitražo na University of Dundee. Leta 2022 jo je evropska komisija imenovala za arbitra ter strokovnjakinjo za trgovino in trajnostni razvoj, v zvezi s spori na podlagi trgovinskih in investicijskih sporazumov, ki jih je podpisala EU s tretjimi državami.

Profesorica doktorica Verica Trstenjak je prav tako članica Stalnega arbitražnega sodišča že od leta 2019. Ima zavidljive strokovne in akademske izkušnje, tako doma kot v tujini, kjer je med drugim opravljala funkcijo sodnice na sodišču prve stopnje v Luksemburgu, od leta 2006 do 2012 pa je bila generalna pravobranilka na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu. Kandidatka je trenutno profesorica za evropsko pravo na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani ter na Univerzi Dunaj.

Profesor doktor Jure Vidmar je ravno tako od leta 2019 že član Stalnega arbitražnega sodišča in sodišča za spravo in arbitražo pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Je redni profesor in predstojnik katedre za mednarodno javno pravo na Pravni fakulteti Univerze Maastricht. Od 2018 do 2022 je opravljal funkcijo ad hoc sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice. Leta 2022 ga je Evropska komisija imenovala za arbitra in eksperta za trajnostni razvoj pri trgovinskih sporazumih EU s tretjimi državami, leta 2023 za arbitra v kontekstu pridružitvenega sporazuma med EU in Moldavijo ter leta 2024 za arbitra v kontekstu sporazuma sodelovanja med EU in Armenijo.

Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci! Predsednica republike že od začetka mandata zagovarja pomen meritokracije in osebne integritete pri izbiri vseh kandidatov, ki bodo opravljali pomembne in vplivne funkcije tako doma kot v svetu. Predlagani kandidatke in kandidata izpolnjujejo ta merila in pogoje za odgovorno poslanstvo članic ali članov Stalnega arbitražnega sodišča. Temu pritrjujejo njihove, njihove večletne praktične izkušnje oziroma akademski dosežki.

V sled navedenega je predsednica republike prepričana, da so primerni kandidati za opravljanje te funkcije, zato Državnemu zboru predlaga, da izmed njih izvoli tri člane Stalnega arbitražnega sodišča. Po opravljenih posvetovanjih z vodji poslanskih skupin, z nepovezanimi poslanci in predstavnikoma narodnih skupnosti je mogoče pričakovati tudi zadostno podporo za izvolitev treh članov izmed nabora petih predlaganih.

Hvala lepa.

Hvala lepa tudi vam.

Sedaj pa odpiram razpravo. Želi kdo razpravljati? (Ne.) Ugotavljam, da ne.

Torej prehajamo na glasovanje in dajem na glasovanje naslednji predlog sklepa: Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da izmed petih predlaganih kandidatov, in sicer doktorja Mateja Avblja, doktorice Feronike Fikfak, Ane Stanič, doktorice Verice Trstenjak in doktorja Jureta Vidmarja, izvoli tri članice ali člane Stalnega arbitražnega sodišča s sedežem v Haagu, za mandat od 7. avgusta 2025 dalje.

Glasujemo. Za je glasovalo enajst poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 11.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

Zaključujem to točko dnevnega reda, magistrici Brenk pa najlepša hvala za sodelovanje.

Prehajamo na B1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOGA ZA IZVOLITEV V SODNIŠKO FUNKCIJO NA SODNIŠKI MESTI OKRAJNIH SODNIC NA OKRAJNEM SODIŠČU V KOPRU, ki jo je Državnemu zboru predložil Sodni svet.

K tej točki dnevnega reda sem povabila predsednico Sodnega sveta doktorico Urško Kežmah, seje pa se udeležuje magister Matej Čujovič, podpredsednik Sodnega sveta; lep pozdrav!

Sodni svet Državnemu zboru predlaga, da v sodniško funkcijo na sodniški mesti okrajnih sodnic na Okrajnem sodišču v Kopru, izvoli Nežko Vrčon in Vanjo Dugulin.

Izvolite, magister Čujovič.

Mag. Matej Čujovič

Spoštovana predsednica, poslanke in poslanci, lepo pozdravljeni!

Torej, predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije je razpisal dve sodniški mesti na Okrajnem sodišču v Kopru. Na razpis se je prijavilo 16 kandidatk oziroma kandidatov, vsi prijavljeni kandidati so izpolnjevali razpisne pogoje, dve kandidatki sta naknadno kandidaturo, torej med postopkom, umaknili. Sodni svet je v drugi fazi izbirnega postopka na seji 3. aprila opravil oceno primernosti kandidatov in ocenil in zato se odločil, da na razgovor povabi šest kandidatov. Te razgovore smo opravili 17. aprila. Vsi kandidati, ki so pristopili na razgovor, so po enem ali drugem kriteriju izstopali, izmed njih pa po naši oceni sta te pogoje najbolje izpolnjevali Nežka Vrčon in Vanja Dugulin.

Nežka Vrčon je rojena leta 1981, pardon, leta 1991, potem pa je leta 2015 magistrirala na drugi bolonjski stopnji na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, s povprečno oceno opravljenih izpitov 8,71. Prve delovne izkušnje je pridobivala kot odvetniška pripravnica v dveh odvetniških pisarnah. Obenem je opravila tudi sodniško pripravništvo. Januarja 2020 se je kot strokovna sodelavka zaposlila na kazensko preiskovalnem oddelku Okrožnega sodišča v Kopru, kjer deluje še danes. V dokončnem mnenju je predsednica Okrožnega sodišča v Kopru Nežko Vrčon izpostavila kot odlično kandidatko za zasedbo prostega sodniškega mesta za kazensko pravno področje. Zelo dobro mnenje o kandidatki sta podali tudi dve sodnici Okrožnega sodišča v Kopru, med njima vodja kazensko preiskovalnega oddelka tega sodišča.

Sodni svet želi izpostaviti predvsem dvoje; kandidatka se je izjemno izkazala pri delu na pripornih zadeva, in druga kakovostna razlika je po našem mnenju širina kandidatkinega pravniškega znanja, ki se indikativno odraža v pisnem izdelku, ki ga je priložila prijavi. Na podlagi vsega navedenega zaključujemo, da je Nežka Vrčon najustreznejša kandidatka za zasedbo prostega sodniškega mesta, zato jo predlagamo Državnemu zboru Republike Slovenije v izvolitev na sodniško funkcijo, Okrajno sodišče, okrajno, okrajne sodnice na Okrajnem sodišču v Kopru.

Druga kandidatka je Vanja Dugulin, rojena leta 1983. Tudi ona se je najprej zaposlila v odvetništvu, potem se je zaposlila na sodišču, na Okrajnem sodišču v Sežani, najprej kot zemljiško knjižni referent. Nato se je leta 2014 zaposlila kot strokovna sodelavka in je bila razporejena na praktično celoten spekter civilnega prava. Leta 2022 je delo strokovne sodelavke nadaljevala na Okrajnem sodišču v Kopru, kjer dela še danes. Kandidatka ima za seboj skoraj 15 let uspešnega dela na okrajnih sodiščih, od tega več kot deset let kot strokovna sodelavka. Predsednica okrožnega sodišča v Kopru je Vanjo Dugulin označila kot odlično kandidatko za zasedbo prostega sodniškega mesta na civilnem področju. Že deset let na tem področju tudi uspešno opravlja delo strokovne sodelavke, samostojno je vodila tudi postopke po ZVEtL-u, torej po Zakonu o vzpostavitvi etažne lastnine, s čimer je pridobila izkušnje z delom s strankami in razreševanjem najbolj zahtevnih procesnih vprašanj. Nadpovprečno je kandidatka opravila tudi razgovor s člani Sodnega sveta, zato zaključujemo, da je najustreznejša kandidatka za zasedbo prostega sodniškega mesta in jo predlagamo Državnemu zboru Republike Slovenije v izvolitev na sodniško funkcijo okrajne sodnice na Okrajnem sodišču v Kopru.

Hvala lepa.

Hvala lepa tudi vam.

Odpiram razpravo poslank in poslancev. Ni želje po razpravi.

Torej prehajamo na glasovanje in sicer dajem na glasovanje naslednja predloga sklepov.

Prvi sklep: Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep, s katerim se v sodniško funkcijo na sodniško mesto okrajne sodnice na Okrajnem sodišču v Kopru, izvoli Nežka Vrčon.

Glasujemo. Osem poslank in poslancev je glasovalo za, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 8.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

Drugi predlog sklepa: Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep, s katerim se v sodniško funkcijo na sodniško mesto okrajne sodnice na Okrajnem sodišču v Kopru izvoli Vanja Dugulin.

Glasujemo. Za je glasovalo osem poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 8.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je tudi ta sklep sprejet.

Zaključujem to točko dnevnega reda.

Magister Čujovič, najlepša hvala za sodelovanje. Sedaj pa prehajamo NA 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOGI SKLEPOV O IZVOLITVI SODNIKOV POROTNIKOV DELOVNIH IN SOCIALNEGA SODIŠČA.

Kot gradivo za to točko dnevnega reda ste prejeli: razpis volitev sodnikov porotnikov delovnih in socialnega sodišča, pregled kandidacijskega postopka volitev sodnikov porotnikov delovnih in socialnega sodišča za mandat 2025 do 2030, preglede kandidatov za posamezna delovna in socialna sodišča, ki ste jih zaradi varstva podatkov prejeli v varovani predal sistem Udis ter besedila predlogov sklepov.

Zakon o delovnih in socialnih sodiščih v drugem odstavku 15. člena določa, da voli sodnike porotnike delovnih in socialnih sodišč Državni zbor. Na podlagi 15. člena zakona se v postopku volitev sodnikov porotnikov ter za pravice in obveznosti sodnikov porotnikov uporabljajo določbe Zakona o sodiščih. Ta določa, da morajo biti sodniki porotniki izvoljeni pred potekom časa, za katerega so bili izvoljeni sodniki porotniki tekočega mandata, pred nastopom dolžnosti pa morajo priseči pred predsednico delovnega in socialnega sodišča.

Na podlagi tretjega odstavka 15. člena zakona je predsednica Državnega zbora 24. marca 2025 razpisala volitve sodnikov porotnikov delovnih in socialnega sodišča, ki bodo 8. julija 2025. Razpis je bil objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije številka 19 /25 z dne 25. marec 2025 ter na spletni strani Državnega zbora.

Za sejo ste kot delovno gradivo prejeli pregled kandidacijskega postopka, iz katerega izhaja naslednje: da je bilo za skupno tisoč 476 razpisanih mest sodnikov porotnikov, predlaganih tisoč 185 kandidatov, torej 291 kandidatov manj, kot je razpisanih mest. Da je bilo 19 vlog predloženih s strani neupravičenih predlagateljev, zato smo jih iz nadaljnjega postopka izločili in jih seveda o tem tudi obvestili. Da trije kandidati niso izpolnjevali vseh pogojev, določenih v 42. členu Zakona o sodiščih, zato smo tudi te izločili iz nadaljnjega postopka ter predlagane kandidate in njihove predlagatelje o tem obvestili. In da je pet kandidatov v vmesnem času od kandidature odstopilo.

Izmed predlogov, predloženih s strani upravičenih predlagateljev, je Mandatno-volilna komisija pet predlogov kandidatov prejela po poteku roka za vlaganje kandidatur. Z navedenimi kandidati so upravičeni predlagatelji bodisi nadomestili kandidate, ki so kandidature umaknili ali ki so bili izločeni zaradi neizpolnjevanja formalnih pogojev za izvolitev oziroma so predlagali dodatne kandidate v okviru prostih mest iz razpisa. Ti kandidati, predlagani po poteku razpisnega roka, so v pregledih kandidatov po posameznih sodiščih posebej označeni. Nekateri predlagatelji so predložili več kandidatov od pripadajočih mest z navedbo, naj se v primeru premajhnega števila predlaganih kandidatov s strani drugih predlagateljev, prav tako upoštevajo v postopku. Ker je na vseh listah predlaganih manj kandidatov od razpisanih mest je smiselno, da Mandatno-volilna komisija tudi te v postopku upošteva. Gre za 55 kandidatov, ki so v pregledih kandidatov po posameznih sodiščih prav tako posebej označeni.

Predlagam, da o upoštevanju navedenih kandidatov v samem postopku glasujemo.

Zato dajem na glasovanje naslednji predlog sklepa: Mandatno-volilna komisija v postopku volitev sodnikov porotnikov, delovnih in socialnega sodišča upošteva tudi kandidate, predlagane po poteku roka za vlaganje kandidatur ter kandidate, ki jih je posamezni predlagatelj predlagal na svojo kvoto pripadajočih prostih mest na nezasedena mesta. Želi kdo besedo? (Da.)

Ja, izvolite, Anja Bah Žibert.

Hvala lepa za besedo.

Zdaj, mogoče najprej uvodoma, da vidimo, da imamo tudi težave s temi predlogi. Zdaj, če jaz prav berem razpisne pogoje, se pač te nanašajo predvsem na 42. člen Zakona o sodiščih in če pogledaš ta 42. člen je res nelogičen, no. Mora biti star 30 let. Res ne razumem, zakaj, ne, zakaj nekdo, ki je nekoliko mlajši, ne bi mogel uspešno opravljati tega dela. Po drugi strani pa ne določa, katero izobrazbo mora imeti. Se pravi, oprostite, kakorkoli že, se pravi, lahko je nekdo fakultetno izobražen, ima že magisterij, ne vem, iz prava narejenega, pa je star 28 let, pa ne more biti porotnik. Na drugi strani seveda, vsa čast v vsakem poklicu, ampak lahko z neko poklicno šolo nekdo opravlja to funkcijo, s tem, da seveda v osnovi pove, da bo zagovarjal pravni red Republike Slovenije. Tako da mislim, da imamo že tukaj čisto nelogičnost in da bi verjetno morali ta zakon spremeniti tudi v smislu, da lahko mlajši z dodano vrednostjo, jaz rečem, poklici lahko tudi tukaj se vključujejo.

Drugo, kar pa, če sem dobro razumela, predsedujoča, ste pa rekli, da bi lahko tudi upoštevali tiste, ki so prišli po roku. Tukaj se pa jaz ne strinjam, jaz mislim, da rok je rok, potem je nesmiselno, da sploh roke postavljamo. Potem lahko rečemo, dajmo delati naborko, ko pa bo ta polna, bomo pa o tem odločali. Se pravi, če je pač postavljen rok, jaz mislim, da bi se moralo to pač ponoviti, kakorkoli že. Jaz vem, da se hoče stvar olajšati, ampak vseeno, če je določen rok bi ga morali vsaj podaljšati, vsaj podaljšati. Tudi zaradi drugih rokov, ker potem lahko to pri vsaki zadevi rečemo, ja, bomo pa še tiste upoštevali izven roka, zato ker je prijav premalo. Sicer mora biti pa spremenjeno, da na primer se upoštevajo v prvi vrsti tisti, ki so prišli v roku. Če pa pridejo po roku, pa se potem naredi nov pregled. Ne vem, bi moralo biti pač to prej določeno. Tako da pač ta del, zdaj ne razumem kakšen je sklep. Ampak to je pač po moji oceni malo nelogično, da na ta način pač to izpeljemo.

Hvala lepa.

Torej še enkrat. Prijavljenih je bilo premalo kandidatov, zato sem tudi to predlagala. Zgledovala sem se po praksi iz preteklih let, kjer je dejansko prišlo do tega, da niso bila niti vsa mesta zasedena pri nobenem razpisu. Torej, se ta praksa nekako nadaljuje tudi zdaj. Zato se je zdelo smiselno, tej praksi nekako slediti in predlagati tudi te kandidate. Kot rečeno, nekateri so tisti, ki so bili nadomeščeni zato, ker so vmes kandidaturo umaknili ali pa se je za njih celo ugotovilo, da ne izpolnjuje pogojev, pa je potem upravičen predlagatelj predlagal nova imena. V seznamu, ki ste ga prejeli, imate posebej označene, kot sem že rekla, tudi te kandidate.

Kar se tiče samih pogojev, se lahko z vami celo strinjam, vendarle pa ni ta komisija pristojna za spremembo pogojev, se mora držati zakona. Tako da tukaj nas lahko vse skupaj napotim na neko drugo delovno telo. Torej, ravno zaradi tega razloga, ker pričakujem tudi, da se mogoče kdo ne bo strinjal, pa sem tudi predlagala, da o vključitvi kandidatur, ki so prispele po roku, pač glasujemo.

To se mi je zdelo najbolj smiselno, zato bom še enkrat prebrala sklep, ki ga dajem na glasovanje: Mandatno-volilna komisija v postopku volitev sodnikov porotnikov, delovnih in socialnega sodišča upošteva tudi kandidate predlagane po poteku roka za vlaganje kandidatur ter kandidate, ki jih posamezni predlagatelji predlagajo nad svojo kvoto pripadajočih prostih mest na tista mesta, ki so nezasedena.

Glasujemo. Za je glasovalo 7 poslank in poslancev, 4 so bili proti.

(Za je glasovalo 7.) (Proti 4.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

V skladu s tem navedenim so pripravljena delovna besedila predlogov sklepov o katerih bomo sedaj glasovali, da jih potem posredujemo v odločitev Državnemu zboru in sicer bomo sprejemali sklepe za vsako sodišče posebej. Odpiram razpravo poslank in poslancev. Ni želje po razpravi, torej jo zaključujem.

Prehajamo na glasovanje. Na glasovanje dajem naslednje predloge sklepov. Prvi sklep: Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep o izvolitvi sodnikov porotnikov Delovnega sodišča v Celju v predlaganem besedilu.

Glasujemo. Za je glasovalo 8 poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 8.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

Drugi predlog sklepa: Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep o izvolitvi sodnikov porotnikov Delovnega sodišča v Kopru v predlaganem besedilu.

Glasujemo. Za je glasovalo 8 poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 8.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je tudi ta sklep sprejet.

Tretji predlog sklepa: Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep o izvolitvi sodnikov porotnikov Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani za odločanje v delovnih sporih v predlaganem besedilu.

Glasujemo. Za je glasovalo 8 poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 8.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je tudi ta sklep sprejet.

Četrti predlog: Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep o izvolitvi sodnikov porotnikov Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani za odločanje v socialnih sporih v predlaganem besedilu.

Glasujemo. Za je glasovalo 8 poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 8.) (Proti nihče.)

Tudi ta sklep je sprejet.

In peti predlog sklepa: Mandatno-volilna komisija predlaga Državnemu zboru, da sprejme sklep o izvolitvi sodnikov porotnikov Delovnega sodišča v Mariboru V predlaganem besedilu.

Glasujemo. Za je glasovalo 8 poslank in poslancev, nihče ni bil proti.

(Za je glasovalo 8.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

Zaključujem to točko dnevnega reda.

Zaključujem pa tudi 35. sejo Mandatno-volilne komisije in vam želim uspešen dan!